şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • robert jordan'ın the wheel of time serisinde başkenti saendar olan ve annesinin ölümüyle başa geçen tuon athaem kore paendrag tarafından yönetilmektedir. tuon imparatoriçe olduktan sonra fortuona ismini almıştır.

  --- spoiler ---

  zaman çarkı serisinde aieller ile birlikte en ilginç halktır. artur hawkwing'in okyanusun karşısına gönderdiği ve başında oğlu luthair paendrag mondwin'in bulunduğu ordunun bölgenenin yerel halkıyla uzun yıllar savaşması, savaşı kazanıp yerel halkla birleşmeleriyle meydana gelmiştir. beyaz kule'ye bağlı olmayan yönlendirebilen kadınlar yönetimindeki yerel halk uzun bir süre birbiriyle mücadele etmiştir. artur'un ordusunun savaşta galip gelmesindeki temel etken budur. beyaz kulede edilen yeminlerden bağımsız oldukları için savaş sırasında yönlendirmekten çekinmeyen kadınlardan dolayı yönlendirebilenlere karşı büyük ön yargılar vardır. savaş sonrasında yönlendirebilen kadınlardan biri a'dam denilen ter'angreal'ı keşfetmiş ve yönlendirebilen kadınların tasmalanmasının ilk örneği olmuştur. seanchanların bilmediği şey ise tek gücü yönlendirebilen kadınların tasmasını elinde tutan sul'damların da yönlendirebildiğidir. inanılmaz bir askeri disipline sahiptirler ve geri dönüşe kadar hiçbir savaşı kaybetmemişlerdir. geri dönüş sonrası yenilikdikleri savaşlarda başlıca rakipleri ise matrim cauthon komutasındaki band of the red hand, rodel ituralde komutasındaki tarabon ve arad doman askerleri, rand al'thor ve davram bashare komutasındaki saldea atlıları, ejder lejyonları ve tear askerleridir. herhangi bir savaş veya çatışmanın kaybedilmesi sonrasında ordu komutanları yapılan hataları araştırır, sorumluları cezalandırır ve çözümler sunar. geri dönüş sonrasında işgal ettikleri bölgelerin yönlendirme yeteneğinden yoksun halklarına kendilerine sadakat yemini etmeleri halinde inanılmaz derecede adil davranırlar. yakaladıkları yönlendirebilen kadınlar tasmalanır, erkekler ise anında öldürülür. the blood veya the kin denilen soyluları vardır. soylular arasında rütbe tırnakların dıştan içe doğru boyanması, saçların kısmen tıraşlanması ile belirtilir. soyluların kendi köleleri, düşük seviyeden halkla onlar adına konuşan sesleri, özel askeri birlikleri, yönlendirebilen kadınları ve kendilerine her türlü durumda gerçeği söyleyecek olan yardımcıları vardır. sadakat ve görev konusunda aşırı duyarlı bir halk olan seanchanlar arasında dinleyiciler adında her türlü durumu üstlerine raporlayan ajanlar vardır.

  ülke ordusunun büyük kısmı tuon kontrolün altara, tarabon ve amadicia'a yayılmışken, seandar tuon'un annesinin ve bütün kardeşlerinin öldürülmesi nedeniyle karışıklık içindedir.

  --- spoiler ---

  (bkz: seekers for truth)
  (bkz: deathwatch guard)
  (bkz: crystal throne)