şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
  • robert jordan'ın the wheel of time serisinde rand al'thor tarafından mazrim taim'e kurdurtulan birlik. sayıları ilk başlarda rand'ın af ilanı üzerine yanına gelenlerden oluşsa da sonraları taim ve onun görevlendirdiği başka asha'manların kapıyollarla tüm dünyayı dolaşıp, ejdere katılmayı hevesli erkekleri toplamasıyla hızla artmıştır. toplanan erkekler arasında yetenekli olanlar asha'man olarak eğitilirken, tek güç konusunda yeteneği olmayanlar davram bashere komutasındaki ejder lejyonuna gönderilirler. andor sınırları içine kurdukları black tower da eğitim görür ve yaşarlar.

    asha'manlar arasındaki rütbelendirme asker, adanmış ve asha'man olarak sıralanır. beyaz kulenin aksine tam asha'manlık seviyesine erişemeyenler kuleden gönderilmez. asker beyaz kuledeki çömez, adanmış kabul edilmiş, asha'man ise aes sedai'e denk gelir. kuledeki yönlendirebilen bütün erkekler siyah giyinirken, adanmışlar yakalarının sol yanına gümüşten bir kılıç figürü, asha'manlar ise hem gümüş kılıç figürünü hem de sağ yakalarında altın ejder figürünü taşırlar.

    saidindeki lekeden dolayı deliren asha'manları arkadaşları zehirleyerek mümkün olduğunca acısız bir şekilde öldürür. rand al'thor, nynaeve al'meara'nın yardımlarıyla saidindeki lekeyi temizlediğinde bu uygulamaya gerek kalmamıştır ancak delilik belirli seviyelerde de olsa bütün yönlendirebilen erkekleri etkilemiştir. nynaeve daha sonraları deliliğe tedavi bularak bu durumdaki bütün asha'manları iyileştirmeye çalışmıştır ki yuh artık.
1 entry daha