şükela:  tümü | bugün
21 entry daha
 • --oncesi--
  kanuni göçmüş gitmiş, barbaros ölmüş.
  onların yerine ii.selim, ve ona ragmen devlet-i ali'yi yönetmeye çalışan sokullu mehmet paşa var. kaptan-ı derya olarak da, yeniceri ocagindan, aslinda iyi bir kara subayı, sadık ve kahraman olarak bilinen, fakat nerdeyse denizi hic görmemiş, gemiye bile belki binmemiş müezzinzade ali paşa getirilmiş.
  denizciliğin mutfağından gelen, ve barbaros'un iyi öğrencisi turgut reis de bir önceki kaptan-ı derya olan sinan paşa tarafından küstürülmüş, ama onun diğer öğrencisi cezayir beylerbeyi uluç ali paşa donanmada yer alıyor.
  gelelim o siradaki avrupa'nın durumuna;
  o siralarda osmanlı'nın en buyuk rakiplerinden biri venedik. venedik'in can damarı dogu akdeniz ticareti. ii.selim, venedik'e ibnelik olsun diye kıbrıs'ı işgal etmeye karar veriyor. sokullu buna karşı çıkıyor "eğer orda bir huzursuzluk cikartirsak, durduk yerde haclilar toplanır gelir vs vs" diyor, ama dinletemiyor.
  kibris osmanlı tarafından 1571'de isgal ediliyor. venedik'in cikarları bozulunca avrupayı velveleye veriyor, papa'yı gaza getiriyor, ve beklendigi gibi avrupa'da bir guc hazırlanıyor. o sıralarda osmanlı'ya yalakalık yapan ve iyi gecinmeye calisan fransa bu ittifaka katılmıyor.
  tarihindeki en parlak dönemi yaşayan ve amerika kıtası ile de ilgilenmeye baslayan ve zenginleşen ispanya, ki osmanlı ile birlikte gunun en kuvvetli devleti, bazı sartlardan sonra bu ittifaka katılıyor.
  ispanyol donanmasının basinda don juan var, bir dedikoduya gore şarlken'in gayri mesru cocugu, yani o anki ispanyol kralı ii.filip'in kardesi.
  ispanya'nın derdi, turk donanmasını yenerlerse, kendi yayılma alanları olan cezayir tunus gibi yerleri almak/yagmalamak
  sonra bi ara, don juan, venediklilerin disiplinsiz ve emir almaz hareketlerinden bıkıp ittifaktan ayrılıyor ama papa araya giriyor tekrar kuruyor ittifakı

  --sırası--
  savaşın hemen oncesinde uluç ali reis, ali paşa'ya kaptan gemisindeki flamanın indirilmesini tavsiye etmiş, zira dusman direk buraya saldırıp komutanı almasın, askere moral bozukluğu olmasın demiş, ama ali paşa "hünkarın verdigi sancağı indirmem ben" diyerek reddetmiş,
  yine uluç ali reis'in, ispanyolların top menzillerinin kendilerinden yuksek oldugunu, merkezden direk savasa girmeyip yanlardan saldırı yapmaları gerektigini soylemiş, ali paşa yine "padişahın donanması cesurca gogus goguse çarpışır" diyerek reddetmiştir.
  çarpışma başladığında, flama ile tanınan kaptan-ı derya gemisi ispanyol gemiler tarafından anında ablukaya alınmış, ele geçirilmiş, kaptan-ı derya müezzinzade ali paşa anında öldürülmüş, oğulları esir alınmış, ve donanma neredeyse imha edimiştir.
  sadece uluç ali reis cezayir beylerbeyliğine ait 30 kadırga ile istanbul'a kaçabilmiştir (sonra da kaptan-ı derya'lığa yükseltilmiştir)
  savaşta 200'den fazla osmanlı kadırgası batırılmış, 20bin levent şehit verilmiş, 3bin esir verilmiştir.

  --sonrası--
  enteresan bölüm burda başlıyor,
  savaş sonrası, barış şartlarını gorusmeye gelen venedik elçisine sakal/tıraş/kol ayarını veren sokullu, 6 ay gibi bir surede de, imha edilen donanmanın daha büyüğünü denize indirmeyi başarmıştır. bu donanma öyledir ki, akdeniz'de kendien düşman bulamamıştır. (ama sayıca cok buyuk olan donanma, teknolojik olarak aslinda cok zayıftır)
  peki ispanyollara ne oldu?
  efendim, ispanyol kralı ii.filip, koyu katolik olup, hatta gaza gelip kendini katoliklerin koruyucusu/babası ilan etmiştir. ve protestanlara karşı ciddi bir düşmanlığı vardır. o sırada protestanlaşan hollanda'ya ayar olmuş, onu destekleyen ingiltere'ye de bir ders vermek amacıyla yenilmez armada denen donanmasını akdeniz'den çıkartıp, atlantik uzerinden ingiltere uzerine yollamıştır. sayıca cok fazla olan ispanyollar, aslen korsan olan sir francis drake komutasındaki zayıf ingiliz donanması tarafından nerdeyse yokedilmiştir.
  böylece akdeniz'de osmanlı'ya karşı bir güç kalmamış, akdeniz'in hakimiyeti yine osmanlılarda kalmış, venedik kazandıkları savaş yüzünden, imtiyazları kaybetmemek için osmanlı'ya savaş tazminatı bile ödemişlerdir.
33 entry daha