şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • radikal gebliz'in faydaları ve zararlarını incelemiş.

  faydaları

  -yılda 220-230 bin doğumun yapıldığı istanbul ’da son yıllarda bebek ölümleri oranının binde 7.5’lere gerilemesinde önemli rol oynadı.

  -gebliz, bebeklerin aşılanmasında çok önemli rol oynuyor. aileler aşıları unutsa da bebekler kayıt altında olduğu için sağlık görevlileri aşı takibini yapıyor. türkiye genelinde yapılan bebek aşılama çalışmaları ve gebliz projesi sayesinde 2003’te binde 28.5 olan bebek ölüm oranı, 2010’da binde 10.9’a kadar geriledi.

  -son verilere göre gebliz’in devreye sokulmasıyla istanbulda 2011’de yaklaşık 1500 bebek hayatta kaldı.

  -gebliz, bölgelerindeki gebeleri takip etme zorunluluğu olan aile hekimleri için de kurtarıcı niteliğinde. çünkü aile hekimleri gebliz sayesinde sisteme düşen gebeyi bularak sağlık kontrollerini yapabilme olanağına kavuşuyor.

  zararları:
  -gebliz istenmeyen gebeliklerde mahremiyeti zorluyor.

  -gebeliğini saklamak zorunda kalan kadınlar da kayıt altına alınıyor. belli aralıklarla eve gelen sağlık görevlilerinin takibi sebebiyle kadının hayatını tehlikeye atan durumlar yaşanabiliyor.

  -örneğin zeytinburnu’nda oturan 18 yaşındaki evli olmayan bir genç kız, erkek arkadaşından hamile kalmıştı. babası olmayan ve gelir durumu çok düşük olan kızın kaydı sisteme girildi. bir süre sonra ev ziyaretine giden gebliz sağlık görevlileri kapıyı açan anneye, evde bir hamile olduğunu ve takibe geldiklerini söyledi. o anda ortalık karışıtı. anne, kızını bıçaklamaya kalktı. araya giren ebe ve sağlık görevlilerinin çabasıyla olay kontrol altına alındı. anne sakinleştirilmeye çalışılsa da kadın kızını evlatlıktan reddetti. genç kadının hamileliğine de 10. haftada son verildi.

  - bu tür sorunlar üzerine sisteme mahremiyet butonu eklendi. mahremiyet isteyen gebe kadının kaydı yine alınıyor ama takip edilmiyor.

  - fakat bu da çözüm değil. çünkü bu kadınların kimlik ve adres bilgileri il sağlık müdürlüğü ve sağlık bakanlığı’na gönderiliyor. gizli olması gereken bu bilgilere de sağlık görevlileri ulaşabiliyor.

  -gebliz bir yandan da tam anlamıyla aile hekimliği sistemine bir türlü entegre edilemedi. kaydı gebliz’e düşmüş ama aile hekimine kayıtlı olmayan birçok gebe bulunuyor. aile hekimleri bölgelerinde bakmak zorunda oldukları hamile kadınları 14 haftadan önce tespit edemezlerse ceza alıyor.

  kaynak: http://www.radikal.com.tr/…id=1092005&categoryid=77
2 entry daha
hesabın var mı? giriş yap