· · ·
 1. bir filme mekan olmamış, elbet bir gün gidip görebileceğiniz ama her noktasını kare kare fotoğraflayamayacağınız ve son olarak yakın zamanda 1 gece konaklamanızın mümkün olmadığı şehir.

  önce filmden bahsedeyim: bahsedilen chernobyl diaries filminin hiçbir sahnesi pripyat'ta çekilmemiştir. "exterior shots" denen bina görüntüleri doğu avrupa'da, sırbistan ve macaristan'daki terk edilmiş kasabalarda çekilmiştir. birçok footage da gerçeği yansıtmamaktadır. örneğin http://4.bp.blogspot.com/…he chernobyl diaries .jpg ekran görüntüsünde reaktörün hemen solunda 3 adet soğutma kulesi varken bu durumun gerçekle bir ilgisi yoktur: http://upload.wikimedia.org/…taken_from_pripyat.jpg ya da http://www.subbrit.org.uk/…byl/chernobyl_robin3.jpg ve hatta http://farm4.staticflickr.com/…667_cca60027a9_o.jpg

  ziyaret etmek isteyenler: http://pripyat.com/ gibi muhteşem bir community'nin kurduğu http://www.chernobylzone.com.ua/ sitesini kullanarak hemen şu an 105 dolara bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. bu paranın içinde çernobilde (reaktör olan değil, village olan) yemek de dahil.

  yatarım lan ben orda, her köşede fotorğaf çekerim diyenler: sikerler olm hepimizi sikerler diyorum önce. ardından ekliyorum, 30 kilometrelik exclusion-zone'un her yerinde gözetleme kuleleri, her giriş yapılabilen yerde de muhafızlar var fakat size bir iyilik yapayım. buyurun:

  http://chornobyl.in.ua/…ent/uploads/stalker-map.jpg
  http://chornobyl.in.ua/…ploads/map-stalker-game.jpg
  http://chornobyl.in.ua/…lker-chernobyl-zone-map.jpg

  bu haritaların bazıları stalker oyuncuları tarafından hazırlanmış. exclusion-zone'un bazı yerlerinden penetre edebilirsiniz. ama bu durum ciddi anlamda güven-özveri-tecrübe ister. yazıyorum lan açık açık: göt ister. o alanda dolaşırken, o güne kadar filmlerde-internette gördüğünüz görüntülerin aklınıza gelmemesi, ürpermemeniz mümkün değil. bir de şu arkadaşlar var tabii:

  http://dalje.com/…r1/g2009/m03/y198115288938406.jpg
  http://msnbcmedia.msn.com/…hernobyl-013.ss_full.jpg

  özellikle vaşak, kurt ve ayı pek sık görebileceğiniz hayvanlar arasında. burada iki durum var: bir, güzel bir tüfek alarak ortama girersiniz, küçük hayvanların sokmasından kurtarmaz ama en azından ayıdan yırtarsınız. iki, tüfeği kullandığınızda o ses duyulur ve muhafızlar gelir ya da bir vesileyle yakalanırsanız ve üzerinizde ateşli silah çıkarsa sıçtınız.

  küçük hayvanlar demişken, engerek yılanı oldukça fazla. arılara da hiç beklemediğiniz yerlerde rastlayabilirsiniz. siz geceyi geçirmek için büyük ihtimalle terk edilmiş bir eve gireceksiniz ama neredeyse her evin köşesinde arı kovanı var. ortamın genelde bataklık ve ıslak ormanlar olduğunu da hatırlarsanız görebileceğiniz hayvan çeşitliliğini siz düşünün artık.

  tehlike listesinde hayvanları birinci sıraya koydum çünkü geçtiğimiz 10 yıl içinde hayvan saldırısına çok denk geldik. şimdi "siktir lan götünden uydurma" diyeceğiniz ve ben size kanıt olarak bir gazete haberi sunamayacağım için zombi gibi hayvanlardan bahsetmiyorum. orayı direk geçiyorum.

  hah, kuduz. hacı en çok kuduz tehlikesi var. kuduz hayvanlar çok fazla. oldukça fazla. epey yakınlarınıza da geldikleri oluyor, buyurun: http://www.chernobylee.com/…d-wolf-at-chernobyl.php

  tehlike listesinde ikinci sırada ise radyasyon geliyor: mantıken radyasyonun 30km'lik alanın merkezine gittikçe artacağını tahmin ediyor olabilirsiniz ama durum pek de öyle değil. hatta reaktörde (misal kafeterya civarı) alacağınız radyasyon, şehir dışındaki ormanda alacağınız radyasyondan daha az. ağaçlar radyasyonu tutuyor, toprak tutuyor, terk edilmiş binalar, eşyalar tutuyor. özellikle yağmur ve rüzgar olduğu durumlarda dışarıdaysanız sıçtığınızın resmidir. doğal ortamlara ek olarak bir de bizzat bizim sıçtığımız yerler var. kullanılan o kadar araba, kamyon, tanker, vinç, traktör, otobüs, kazıcı yok olup gitmedi. elbiseler, tabak-çanaklar bile ya gömüldü ya da bir daha kullanılmamak üzere kaldırıldıçbakınız:

  https://maps.google.com/… kiev oblast, ukraine&z=18
  http://englishrussia.com/…nt/uploads/2011/01/31.jpg
  http://home.cc.umanitoba.ca/…graphs/npp/1995 1b.jpg
  http://home.cc.umanitoba.ca/…/npp/1994 vehidog.html
  http://www.rusrep.ru/…03767809168632_big_photo.jpeg
  http://www.rusrep.ru/…03771079168668_big_photo.jpeg
  http://www.rusrep.ru/…03771135168680_big_photo.jpeg
  http://g.io.ua/img_aa/large/1961/10/19611060.jpg
  https://lh5.googleusercontent.com/…720/img_4342.jpg bu fotoğrafta hiç alet olmadığını biliyorum. burası temizlik sırasında öldürmek zorunda kalının atlar, inekler, geyikler gibi tüm hayvanların gömüldüğü yer.
  bunları ellemeyin. nolur.

  checkpointlerden herhangi birini geçebilmek bütün dertlerinizi çözmüyor. çünkü güvenlik güçleri sadece checkpointlerde değil. oradaki ekiplere ek olarak bir de "operasyonel ekipler" dediğimiz ekipler var. bunların görevi ise genelde kaçak giriş yapanları yakalamak. işin kötüsü genelde "yerli"lerden oluşmuyorlar. yerlilere bir şekilde rüşvet vs verip kurtulabiliyorsunuz. ha, kurtulmak dediysem, sizi çıkışa kadar götürüyorlar. yani "parası neyse veririz, salarlar, devam ederiz" değil. parayı veriyorsun ama devam da edemiyorsun. senin kiev'e gittiğinden emin oluyorlar. ama dediğim gibi operasyonel ekipler genelde profesyonel adamlar. özel kuvvetler ya da "rapid-response team" denen ekipler bunlar. bilim adamlarının kullandıkları dışında güvenlik kamerası falan yok. bundan emin olabilirsiniz. ama yine de bir şekilde "lighted" olursanız, yani bölgede parlarsanız hemen peşinize düşerler. her ne kadar "the zone" hayat yokmuş gibi görünse de sizi görebilecek ve orada işi olmayan biri olduğunuzu anlayacak kadar göz olduğundan emin olabilirsiniz. yakalanırsanız sonuç belli: ivankov bölgesindeki içişleri bakanlığına bağlı mahkemeye götürülüp gerekli işlemler yapılır. bu arada; sınır koruma, orman koruma ve silahlı operasyonel gruplar (türkçeye götüm gibi çevirdim, vohr işte) tarafından da yakalanabilirsiniz.

  radyasyon dediğin şey zaten görünmüyor, yapacak bişey yok. en fazla demirleri ellemezsin, rüzgar varsa kapalı yere girersin, ağaçtan meyve koparmazsın falan. hayvan dediğin şey için de büyükse vurursun, küçükse yapacak bişey yok sokar, ölürsün. görevliler zaten adı üzerinde görevli. göreceli de olsa "reasonable" insanlardır. en büyük tehlike ise bu saydıklarım arasında yok. en büyük tehlike, diğer insanlar.

  "the zone"da birçok insana denk gelebilirsiniz. metal kaçırmaya çalışanlar, mantar toplayanlar, kaçak avcılar vs. normal şartlar altında "insancıl" biri olabilirsiniz fakat burada bu huyunuzu bırakmanız gerekebilir. bunun için şu cümleyi iyi okumak gerekir: "her zaman hayvanlarla karşılaşmak için dua edin. hayvan insandan kaçar. eğer saldırıyorsa, bu son çaresi olduğu içindir. burada da av-avcı durumu geçerlidir ve herkes rolünü bilir. insan ile karşılaştığınızda ise saklanıp tüfeğinizi hazırlamanız gerekir."

  karşılaştığınız insanlar sizi polise verebilir ya da malınızı, sağlığınızı hatta komple canınızı alabilirler. ikinci opsiyon oldukça sık karşılaşılan bir ihtimal. asla kulak arkası etmeyin. bir memurun dediğini aktarayım: "kaçak avcılara güven olmaz. hayvanları avladıkları için değil, buraya giren her silahtaki her kurşunun hedef olarak bir insanı bulması mümkün olduğu için. kazayla da olur, cinayet için de olur, fark etmez."

  bunlara ek olarak bir de terk edilmiş yerler var tabii ki. radyasyona ek olarak birçok farklı sorunla karşılaşabilirsiniz. kuyular, lağımlar ve özellikle bodrumlar. bunların hepsi 26 yıl boyunca ağaçlar ve diğer bitkiler tarafından kaplanmış durumda. eğer taaaaa yazının ilk başında bahsettiğim gibi tek başınıza macera arıyorsanız ve buralara düşerseniz sıçtınız. sesinizi duyurmanız pek mümkün değil, devriyeler de her devriyede farklı bir rota izliyor. işiniz zor. özellikle bataklıklara dikkat edin. hadi bi ağaca tutunur batmaktan kurtulursun falan ama yılan var. çok var. bakın tekrar yazıyorum: islak yerlerde çok yılan var. özellikle engerek.

  reaktörde özel donanımlı bir tıbbi birim var. orada ilk yardım yapabilirler fakat sizi oraya kim götürecek?

  son olarak şunu söylemek istiyorum: eğer yukarıdaki yazdıklarıma rağmen, maceraya atılmak yerine 100 dolar verip tura katılmak konusunda ikna etmediyse; yani madem kötü bir şey olacak artık, kafaya koydunuz; o zaman durumu kabullenip son bilgileri vereyim:

  acil durum çıkışlarını öğrenin. sanırım bölgeye girmeden önce bir harita edinip kendinize bir yol çizeceksiniz. çizeceksiniz? lan?! neyse. o haritada acil çıkış yerlerini işaretleyin. oralara yakın olmaya dikkat edin. bir görevliye yaklaştığınızda tehlikede olduğunuzu, bir şeyden kaçtığınızı hemen söyleyin. bakın buna dikkat, çünkü sizi "konuşarak görevliyi oyalarken, diğer arkadaşı bir yerlere kaçacak olan kişi" sanabilirler. ben size sayıyorum şimdi:

  1. polesskoe ve çernobil, vilcha. yani merkezler.
  2. paryshiv, opacic, lubyanka alanlarındaki sürekli bulunan orman koruma merkezleri.
  3. lelev, paryshiv, pripyat, benevka alanlarındaki cat'lar.
  4. janov tren istasyonu.
  5. teremtsy, ladyzhichi, paryshiv, illintsi, dibrova, lubyanka, opacic, kupovatoe gibi hala insanların kaldığı köyler. köy dediysem çok kişi var sanmayın. misal lubyanka'da tek bir aile kalıyor.
  6. korogod ve cherevach alanlarındaki orman yangın koruma kulelerinde mutlaka birilerini görebilirsiniz.

  sanırım en az 4-5 entrydeki fantezilere cevap verdim. bir de "ah canım ne güzel bi yer, mutlaka görmem lazım"cılar var. onlara sesleneyim: canlarım, orası bir romandaki hayali bir yer değil. asla küçümsemeyin. sizin için turistik bir yer olsa da bazılarının şöyle anıları var:

  https://lh6.googleusercontent.com/…en-legs-feet.jpg
  http://repairstemcell.files.wordpress.com/…ctim.jpg
  http://franklinperry.files.wordpress.com/…g0934.jpg
  http://4.bp.blogspot.com/…radioactive poisoning.jpg
  http://2.bp.blogspot.com/… - multiple sclerosis.jpg
  http://photos.merinews.com/…928362112_chernobyl.jpg
  http://www.amfir.com/…obyl_victims_of_radiation.jpg
  http://lh4.ggpht.com/…vqv-ojueuaq/s720/img_0365.jpg kiev'deki müzeden

  bu fotoğraflar hills have eyes gibi filmlerden falan alınmadı. gerçek fotoğraflar.

  "her yerini gezerim" diyenlere de selam ederim. her yeri gezemezsiniz canlarım. hani siz kendinizi her gün gördüğünüz için değişimleri anlayamazsınız ama yılda bir sizi gören akrabanız "aaa sen ne kadar kilo almışsın" der ya, hah işte, aynen o durum. her gün pripyat'ta tur atanlar durumun farkında olmuyor, ta ki bir gün bastığı bir merdiven parçalanıp 5 metreden aşağıya çarpana kadar.

  alanın hangi hızda eskidiğini size fotoğraflarla anlatayım.

  1994: http://home.cc.umanitoba.ca/…ens/1994 yellowrm.html
  2005: http://home.cc.umanitoba.ca/…ens/2005 yellowrm.html

  1994: http://home.cc.umanitoba.ca/…artens/1994 flags.html
  2004: http://home.cc.umanitoba.ca/…artens/2004 flags.html

  1997: http://home.cc.umanitoba.ca/…llages/1997 radar.html
  2004: http://home.cc.umanitoba.ca/…llages/radar 2004.html
  radar nerede derseniz, "scrap-metal" derim.

  1997: http://home.cc.umanitoba.ca/…ols/1997 lenin rm.html
  2004: http://home.cc.umanitoba.ca/…ols/2004 lenin rm.html

  1995: http://home.cc.umanitoba.ca/…ls/1995 green gym.html
  2004: http://home.cc.umanitoba.ca/…ls/2004 green gym.html

  1998: http://home.cc.umanitoba.ca/…s/1998 auditorium.html
  2004: http://home.cc.umanitoba.ca/…s/2004 aud detail.html http://home.cc.umanitoba.ca/…s/2004 auditorium.html

  asmakatlar 1 yılda bile nasıl değişiyor buyrun: http://home.cc.umanitoba.ca/…s/2004-05 hallway.html

  1996: http://home.cc.umanitoba.ca/…ors/1996 tree gym.html
  2004: http://home.cc.umanitoba.ca/…ors/2004 tree gym.html

  buyurun bir de 1985 – 2012: http://farm8.staticflickr.com/…516_86fda33d5e_b.jpg

  1979: http://media.englishrussia.com/…ripyatwinter-42.jpg
  2012: http://media.englishrussia.com/…ripyatwinter-43.jpg

  1980'ler: http://media.englishrussia.com/…ripyatwinter-20.jpg
  2012: http://media.englishrussia.com/…ripyatwinter-21.jpg

  1980'ler: http://media.englishrussia.com/…ripyatwinter-17.jpg
  2012: http://media.englishrussia.com/…ripyatwinter-18.jpg

  http://i1121.photobucket.com/…_5225-comparrison.jpg

  bu fil, zamanında oyun parkında çocuklar tarafından kullanılıyordu: http://pripyat-city.ru/…11-12/1324318104_15-prc.jpg
  şimdi: http://www.studiolum.com/…/elephant-chernobyl-1.jpg http://www.studiolum.com/…/elephant-chernobyl-2.jpg

  şehir yönetim binası 1970: http://www.chornobyl.in.ua/…/pripyat/pripyat_03.jpg
  2010: http://farm4.staticflickr.com/…592_ba28805fe8_o.jpg

  1975: http://addyour.name/objects/1.jpg
  2010: http://addyour.name/objects/1-1.jpg

  1980: http://addyour.name/objects/234.jpg http://addyour.name/objects/234-a1299658439.jpg http://addyour.name/objects/234-a1299658632.jpg http://addyour.name/objects/234-c568.jpg http://addyour.name/objects/234-a1299656005.jpg http://addyour.name/objects/234-a1299659830.jpg
  2011: http://addyour.name/objects/234-a1313060372.jpg http://addyour.name/objects/234-1.jpg

  ikinci dünya savaşında nazi'lerin insan asmak için kullandığı bu tarihi ağaç: http://www.kiddofspeed.com/367img/image2.1.jpg
  bu da 2011'de, aynı açıdan: https://lh3.googleusercontent.com/…720/img_4553.jpg

  hotel polissya: http://sv-timemachine.net/…at/p10_hotelpolissya.jpg
  2011'de: http://sv-timemachine.net/…l/pripyat/p08_square.jpg

  bir de sık sık kullanılan kapalı havuz fotoğrafı var tabii ki. size havuzla ilgili bir bilgi vereyim: o havuz pripyat'ta son terk edilen kültürel alanlardan biridir. 1996 yılına kadar çernobil çalışanları tarafından yine havuz olarak kullanıldı.

  1975'te dışarıdan: http://pripyat-city.ru/…-before-bassein-01-pr-c.jpg
  2010'da dışarıdan: http://farm8.staticflickr.com/…640_7b1637fc3b_b.jpg
  buyurun bu foto 1996'dan: http://4.bp.blogspot.com/…eczei/s1600/1996-pool.jpg tim suess'in fotosu.
  yine tim suess'ten 2003'te: http://home.cc.umanitoba.ca/…nteriors/2003-pool.jpg
  bir mekan bir kere terk edildikten sonra 6 yılda ne kadar dökülüyor; kanıtı yukarıdaki iki fotodur.
  1975'te çocuklar havuzda: http://media.englishrussia.com/…ripyatwinter-36.jpg
  2010'dan: http://media.englishrussia.com/…ripyatwinter-37.jpg grafiti yapanlara kafam girsin bu arada.
  2010'dan http://www.nuclearflower.com/pripyat/img_9341.jpg
  2010: http://russiapedia.rt.com/…hernobyl/chernobyl_7.jpg
  http://abandonedkansai.files.wordpress.com/…997.jpg
  2011: http://graphics8.nytimes.com/…eadsup-pool-popup.jpg
  2012: http://farm6.staticflickr.com/…211_21768b80b2_b.jpg

  son olarak, internette her gördüğünüze de inanmayın rica ediyorum. şu motoruyla chernobyl'i gezdiğini iddia eden kız? yok öyle bir şey. normal bir tura katılıp gezdi. yasak bölgede ise motor değil kask ve motorcu ceketi vardı sadece. tur görevlileri bile "noluyo la, bu kask ne" diyordu. kız da zaten yıllar içinde yazısını revize ede ede en sonunda "yaaeee ben olaya dikkat çekmek için yaptım"a getirdi konuyu.

  okulda bir sınıfın komple gaz maskeleriyle dolu olması? kesinlikle doğru ama bazı $#!!#?!1!!! adamlar çektikleri fotoğraflar etkileyici olsun diye zemin kattaki depolardan çıkardılar onları. bir oyuncak bebekle gaz maskesinin yan yana geldiği fotoğraf? aynen. etkileyici kare yakalamaya çalışan insanların "fabricated scene"leri onlar sadece. rica ediyorum, şunun gerçekten 1986'dan kalma bir durumun fotoğraflanması olduğunu düşünmüyorsunuz herhalde değil mi: http://i320.photobucket.com/…rums 2011/_dsc0422.jpg gerçeği bu kadar korkunçken oyuncak bebeğin suratına gaz maskesi takmak orta-2 seviyesinde bir mizansen kurma becerisi gibi: http://i320.photobucket.com/…4_3_2_1_tonemapped.jpg

  bir de şöyle adamlar var: http://www.youtube.com/…pay&feature=player_embedded
  http://revista-amauta.org/…s/2011/03/chernobyl1.jpg
  http://i.telegraph.co.uk/…byl-graffiti_1881641b.jpg
  http://api.ning.com/…dz6-v1autgysgk/chernobyl01.jpg
  http://farm3.static.flickr.com/…2211_7a0a30995b.jpg
  bunların türkiye'deki muadilleri de ankara'da cumhuriyet döneminden kalma tarihi yapıların duvarlarına "seni seviyorum mukaddes" falan yazarlar. kendilerine "oğlum bak git" diyorum. bigün yakalarsam birini ittiricem binanın tepesinden.

  neyse, illa gidicem tek başıma diyorsanız yine de, son uyarılarımı yapayım:

  şort, tişört ve terlik gibi şeyler giymeyi düşünmeyin. ağustos'ta da olsa bot giyin. sırt çantanıza bolca su, yiyecek alın.

  asla tek başınıza gitmeyin. 2 kişi de gitmeyin. en az 4 kişi gitmeniz gerektiğini unutmayın.

  gece gitmeyin. ha, mecburen gece kalacaksınız. ama ilerleme kısmını geceye bırakmayın. gece sabit durun kardeşim. "gece neden kalıcaz?" diyorsanız, "sabah 6da giderim akşam da gün batmadan dönerim" denecek bir mesafe yok. arabanızı taaa nerede bırakmanız gerektiğini tahmin bile edemiyorum.

  yanınızda mutlaka temizleme jeli gibi şeyler taşıyın. normalde hiç de fark etmeden yaptığınız eylemler orada başınıza dert açabilir. 10 dakika önce bir yere dokunup şimdi de gözünüzü kaşırsanız 1 dakika içinde o gözün kapanması mümkün.

  zemine asla güvenmeyin. hiç kimse size bastığınız yerin sağlam olduğunun garantisini vermez. veremez.

  elektrik taşıma ihtimali olan şeylerden uzak durun. evet, elektrik falan yok artık köylerde ya da kasabalarda ama nolur nolmaz.

  cep telefonu konusunda sıkıntı olsa da birçok yerde baz istasyonu var. telefonlar genelde çekiyor. yanınızda 2-3 yedek batarya taşıyın. ilk yarım malzemelerini de unutmayın. bolca pil ve el fenerini de.

  tetanos aşılarınızı yaptırın. 260bin hektar alandan bahsediyoruz, herhangi bir yerinizi herhangi bir şekilde kesebilecek kadar demir var.

  siz "the zone"a girmeyi kafanıza koyduysanız zaten bir yol bulmuşsunuzdur ama ben belarus tarafından prypiat nehrini takip etmenizi öneririm. zaten 60 kilometrelik, girintileri çıkıntıları, döndüğü yerler de sayıldığında 2600 km kare yer kaplayan nehri kontrol eden polislerde bot bile yok. toplamda da 4-5 tane adam var zaten.

  bütün bu "yapmayın" dediklerimi yapanlara denk gelebilirsiniz. ben sizin yerinize sayayım:
  "gece gitme diyorsun, adamlar gece gitmiş": http://www.youtube.com/…?v=eraplh8y3ue&feature=plcp
  "yağmur yağarken açıkta durmayın diyorsun, adamlar çatıda!": http://www.youtube.com/…?v=hh9srrzd3be&feature=plcp
  "kendi suyunuzu götürün diyorsun, adamlar renginde hayır olmayan akarsudan su içiyor": http://www.youtube.com/…?v=t0w-_zuhtso&feature=plcp
  "sakın suya girmeyin diyorsun, adamlar yüzüyor": http://www.youtube.com/…?v=hhgc2txlvzq&feature=plcp

  bakınız ben o çocuğun tam olarak nereden suya girdiğini göstereyim size: http://farm4.staticflickr.com/…253_c99b23599b_b.jpg
  http://i1121.photobucket.com/…ide cafe/img_5676.jpg
  http://farm3.staticflickr.com/…716_74dd99b5a1_o.jpg
  http://lh5.ggpht.com/…sujca194bue/s640/img_2431.jpg
  ve tam ta aynı yerde suya girerseniz bacağınıza neler değebileceğini de görün:
  http://1.bp.blogspot.com/…gjvi/s1600-h/dsc_0078.jpg
  http://englishrussia.com/…post-3-12791382854810.jpg
  http://englishrussia.com/…post-3-12791383031470.jpg
  http://www.kyiv.com/…cture/images/river_pripyat.jpg
  bu adamalar sizin gibi bölgeyi penetre edenler değil, tam tersi civar köylerde oturma izni olanlar. özellikle "poleskoye"de böyle ergen davranışlar sergileyenler var. oturma izni dediysem, bunlar orada oturmuyor. genelde büyükanneleri falan oradalar, bu ergenler de yazları onların yanına geliyor. bunlar bütün yıl orada otursa kafayı yer zaten.

  zaten yaşlıların anıları –ki bu anılar yüzünden bölgeden uzaklaştırılmalarına rağmen geri geliyorlar-, yaşadıkları ve bağlılıkları böyle saçma şeyler yapmalarına engel olan duygularını tetikliyor.

  fakat, işin içine para ve genç cesareti girdiğinde farklı şeyler de görebiliyoruz. bkz:
  http://3.bp.blogspot.com/…183o/s1600-h/dsc_0256.jpg
  fakat daha sonra bunların sadece izleri kalıyor:
  http://www.flickr.com/…grey-photography/5140814048/
  ya da sokakta görüyorsunuz evde olması gerekenleri:
  http://sv-timemachine.net/…ripyat/p05_buildings.jpg
  "hacı bak bunlar radyasyonlu, daha dumanı tüten 4 numaralı reaktörün üzerine kum dökmen için kullanıldı. bunları buraya yığalım, kimse de gelip ellemesin" denen mi6 ya da mi8 ve mi26 helikopterler var. fakat bakınız bu bir: http://englishrussia.com/…chernobyl_scrap/1_004.jpg bu da ikinci durum: http://img23.wallpapercasa.com/…f205c0f0dba7214.jpg adamlar helikopterlerin pervanelerini çalıyor abi para için. radyasyon diyorsun falan ama işin içinde para olunca gözü bir şey görmüyor insanın. annelerin yemekler için "kaynayınca zehri gider" mantığındaki gibi adamlar da "biz o metali eriticez zaten. eriyince sorun yok" diyorlar.

  gerçi en sonunda bir grup hem görüntülendi hem de yakalandı: http://www.chernobylee.com/…11/pripyatradiators.jpg
  http://www.chernobylee.com/…one-scrap-metal-thi.php
  olay anının 12 dklık videosu: http://www.youtube.com/watch?v=krdls-6z1x0
  bu da haberlere çıkan görüntüler: http://www.youtube.com/…oy3wg5slhxy&feature=related

  bu arada eski araçların toplandığı yerlerden biri: https://lh6.googleusercontent.com/…chernobil_03.jpg
  temizlikte kullanılan mi26'lardan biri: http://www.aviastar.org/…o/gallery/mil/mi-26_16.jpg http://www.aviastar.org/…o/gallery/mil/mi-26_15.jpg

  en son olarak da şunu yazıyorum: yazıya eklemek istediğiniz bir şey varsa, merak ettiğiniz bir şey varsa, pripyat'ta kalmış akrabanız-eşiniz-dostunuz-komşunuz varsa bulamadığınız falan, mesaj atınız efendim.
  görüşürüz, http://farm3.staticflickr.com/…392_889e942127_b.jpg http://addyour.name/members/1943-pa1327476987.jpg

  edit: silinen resimler değiştirildi.
· · ·