şükela:  tümü | bugün
175 entry daha
 • on kaplan adlı arkadaşın ricasıyla derlediğim "hemoroid'le nasıl başa çıkılır" adlı tavsiyelerimi, belki başkaları da buraya bakar da soramaz deyu paylaşıyorum;

  ey dötü hemoroidli arkadaş. şunlara dikkat;

  1- büyüğünü yaparken ıkınmak yok!

  2- ıkınmadan yapabilmek için de ishal edici şeyler yemek lazım. kendi kendine gidiversin diye. her sabah henüz açken 3-5 kuru kayısı şart. ekmek, kola, alkol vb. tıkayıcı yiyeceklerden, muzdan felan uzak durmak gerek. olabildiğince sulu yemelisin. bolca su içmek allahın emri. ve bir de benim tavsiyem akşamları bol yeşillikli salata ye sadece.

  3- büyüğünü yaptıktan sonra mevzubahis bölgesi kuru tuvalet kağıdıyla kurulamak yok. ya suyla silicen, ya taharet musluğu; ha ben rahat edemem dersen de ıslak mendille şöyle bi siliver, ama aman dikkat, alkolsüz olanından kullan.

  4- mideyi ve dötü üşütmemek elzem. ne kadar üşütürsen o kadar zorluyo. hemoroid denen dalgametre, anüsün iç kısmındaki kılcal damarların öbek halinde dışarı çıkması ve onların içeri gitmesi ve şişliğin mümkün mertebe inmesi için orayı alabildiğine sıcak tutmak gerek.

  5- her gün duşa 1 veya 2 kere girip duş başlığıyla malum bölgeye 10-15 dakika tazyikli sıcak su tut. doğrudan çarpsın, ısıtsın orayı. müthiş rahatlatır.

  bu yaptıkların hemoroidin 1-2 hafta içinde gayet iyi geçmesini sağlar. bunların haricinde eczacının vereceği fitiller, oturma banyoları ve haplar günü kurtarmak için yardımcı oluyor.

  mesela yanlış hatırlamıyosam bikadin adından bi oturma banyosu var. bildiğin gazlı su gibin bişey. bi leğenin içindeki sıcak suya 1-2 kapak koyup sonra 15-20 dk bu suya cıbıl oturuyon. ondan sonra uzanıyosun. bunun haricinde fitil koyuyosun felan ve bunlar orayı nemlendirerek iflah olmaz kaşıntılara iyileşme sürecinde katlanmanı sağlıyor.

  yani mevzu bir üşütmemekten, iki kurutmamaktan ve tabii ki ıkınmamaktan ibaret. ama tabii ki, konunun hemoroid olduğundan emin olduktan sonra. emin değilsen gidip bi dahiliyeciye göstermende de fayda var. çok parmaklamıyolar.

  acil şifalar!
240 entry daha