şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
  • her türlü sıkıntılı bir iştir.

    türkiye'de plak üretimi 1988 senesinde durdurulmuş, klasımıza yakışan cd teknolojisine abanılmaya başlanmıştır. '88 senesinden önce çıkan plaklar, genel olarak analog kayıtlar kullanılarak basılmıştır. ama türkiye'de, seksenler ortasına kadar stüdyo imkanlarının ne olduğu da malumunuzdur. barış manço'nun ve erkin koray'ın en iyi ses kalitesine sahip plakları, hep yurtdışı stüdyolarda yapılan kayıtların yazıldığı plaklardır mesela. stüdyolardaki imkanların kötülüğü, zaten vasat ses kalitelerine sahip plaklara sebep olurken, üstüne yurdum insanının plaklara pek düzgün bakmaması ve işin teknik boyutlarına çok hakim olmamasından dolayı, '88 öncesi plaklar genel olarak haşat durumdadırlar. iyi durumda kalmış kopyalar tabii ki var ama bunları bulması da derttir, fiyatlarının yüksekliğinden alması da derttir. ayrıca, ne yazık ki plak şirketlerimiz, kayıtların yapıldığı analog teypleri ya da master kalıpları muhafaza etmediklerinden, bu albümlerin çoğu piyasaya tekrardan çıkartılamamış, remaster zaten görememiştir. bu sebeple, türkçe plaklar, ellerimizde kalan önemli kültürel miraslardır, bir çok eski albüm hala sadece plak olarak mevcuttur, yazık olmaktadır.

    buradaki kıssadan hisse şudur, daha önce plak başlığında da yazmıştım, eski türkçe plaklarda bulabileceğiniz en iyi durum very good'dur, nadir olarak near mint bulabilirsiniz. o çıtırtılar, inceden inceden size eşlik edecektir ki az olmaları halinde şükrediniz. zaten eski türkçe plakları almamızın asıl sebebi, nostaljik bir tatları olması, yoksa hepimiz, o dönemlerde über kayıt kalitesiyle işler yapılmadığını biliyoruz. plaktan yine başka geliyor o şarkıların sesleri, ama ötesi için kendimizi kandırmaya da gerek yok. yabancı piyasanın the beatles'a, pink floyd'a verdiği değeri abartıp, on yılda bir eski albümleri remaster ederek piyasaya sürmesi gibi işler bizde yapılmıyor ve büyük ihtimal de doğru düzgün, hiç bir zaman yapılmayacak. yine yurtdışından firmalar, bizim sanatçılara değer biçip, albümleri tekrar yayınlıyorlar. erkin koray'ın ilk dört albümünü, cd olarak, son on yılda yurtdışı firmalar bastı. bizim firmalar ise serdar ortaç gibilerini parıldatmakla meşgul.

    yeni plaklara gelirsek, burada şirketlerin müşteriyi kek yerine koyma durumu var. güncel albümler, plak olarak yayınlanıyor ama bu albümler, büyük ihtimalle analog kayıtla yapılmadılar. dijital kayıtta, 24 bit - 96khz gibi yüksek bitrate ile mi kaydedildiler, yoksa plaklara, cd'ye yaptıkları baskıyı mı geçirdiler, buraları bilemiyoruz. dijital sesin, örnekleme hızına bağlı olarak çalıştığı ve audio cd'lerin 16 bit - 44,1 khz standartında olduğu malumunuz, yüksek frekansta kayıt yapılmış ses dosyaları, cd'ye yazılırken bu frekansa indirildiklerinden seste bir miktar kalite kaybı yaşanıyor. plağa da bu şekilde geçiriliyorsa ki türkiye'deyiz, kimsenin farklı bir mastering ile uğraştığını sanmıyorum, plaktan cd dinlemekten farksız oluyor. bu noktada, yeni türkçe plakların "analog ses" niyetiyle almanın bir mantığı yok. dikkatimi çeken bir diğer nokta ise, özellikle emre plak adlı şirketin, bu aralar, barış manço, coşkun sabah, ajda pekkan gibi isimlerin doksanlar albümlerini plak olarak yayınlıyor olması. bu albümler çıkış itibariyle kaset ve cd olarak basıldılar. kayıtları belki analog olabilir ama master kalıplarından plağa aktarılmadılarsa, yine tüketiciyi yükselen plak trendiyle kandırmaktan başka birşey yapılmıyor. burada tüm kaygı, plağın, dijital kayıtta en yüksek frekanslar kullanılarak basılmasından yana çünkü frenkans yükseldikçe, dijital sesin analog sese eşlenikliği artıyor.

    türkçe plaklara merak salmak böyle birşey işte. sıkıntı.
11 entry daha