şükela:  tümü | bugün
  • franz liszt'ten sonra en taninmis macar bestecidir. 1881-1945 yillari arasinda yasamis olup bestelerinde macar halk müzikleri motiflerine yer vermis, macarlarin milliyetçi hislerini kabartma çabasina girmistir. ayni zamanda bir etnomüzikolog olup dünyanin çesitli yerlerini gezmis, halk ezgileri toplamistir.
    1936'da ankara halkevi'nin davetlisi olarak türkiye'ye de gelmistir bartok; adana civarlarindan türküler derleyip notaya geçirmistir bunlari. üstelik onunla birlikte gezen asistani da ahmet adnan saygun'dur. bana anlatilan o ki, saygun, bundan sonraki hayati boyunca bela bartok'tan ögrendiklerini satmistir, o yüzden de bugün mimar sinan üniversitesi konservatuarinda bariz bir bela bartok ekolü vardir.
    daha da enteresani, bela bartok ikinci dunya savasi basladiginda iltica için türkiye'ye basvurmus, fakat kabul edilmemistir. bana bunlari nakleden insanin dedigine göre, sebep ahmet adnan saygun'un onu kiskanip ülkeye gelmesini istememesi, engellemesiymis. ama nereye kadar hakikattir bu, gerçekten bilmiyorum.
    bartok da amerika'ya gitmis, orda mahzun ölmüstür.
48 entry daha