şükela:  tümü | bugün
253 entry daha
  • taekwon do yu on yıl lisanslı olarak yapmış ve bu spora 20 yıldır gönül vermiş bir olarak hakkında bir iki cümle söylemek istediğim olimpiyat şampiyonu sporcumuz.

    bunda yaklaşık 15 sene önce** taekwon do karşılaşmaları bugünkü gibi değildi. çok daha fazla teknik izlerdik ve yapardık. daha seri ve hızlı maçlar olurdu. ama bir süre sonra bu spor evrildi. karşılaşmalarda daha garanti vuruşlarla sayı almaya yöneldi sporcular bu da git gide neredeyse tek bir teknikle* maç çıkarttan sporcular izlememize neden oldu haliyle görsellik ve karşılaşma heyecanı düştü. bu kötü gidişi durdurmak için dünya taekwon do federasyonu bir takım önlemler aldı. puanlama kurallarını değiştirdi. örneğin kafaya yapılan vuruşlar 3** puan olarak değerlendirilmeye başlandı öncesinde tüm vuruşlar bir puandı. sporcular zor olan dupçagi tolyo bandetolyo gibi haraketler yerine puan olarak aynı değerde, uygulama olarak çok daha kolay olan palding e yöneliyordu. neyse 2000li yılların başlarında yapılan bu değişiklikle karşılaşmalara biraz daha heyecan getirse de eski hız ve görsel zevk hiç bir zaman yakalanamadı.

    ancak servet'i izlediğimde ben sanki eski taekwon do karşılaşmalarından bir demet izliyormuşum gibi geliyor. servet maça çıkıyor kendinden emin dupçagi atıyor vurgu palding dönüyor bandetolyo çıkarıyor seyir zevki yüksek karşılaşmalara imza atıyor ve kazanıyor. olimpiyat şampiyonluğunu da sonuna kadar hakediyor.

    seni izlemek büyük keyif servet. hep böyle kal ama çok çalışmaya devam et.
110 entry daha