şükela:  tümü | bugün soru sor
2 entry daha
  • "‘peri suyu özgür köylü hareketi’ adı altında toplanan köylüler, çadır direnişinin yanında hukuk mücadelesini de sürdürüyor. barajın yapılacağı arazilerin acele kamulaştırılmasına karşı açtıkları davada danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararı direnişçileri umutlandırmıştı. aralık 2011’de verdiği kararla danıştay, baraj için arazilere el koyulmasını engellemiş, ayrıca “bakanlar kurulu, acele kamulaştırma yetkisini enerji piyasası düzenleme kurulu’na (epdk) devredemez” diyerek türkiye ’nin dört bir yanında hes mücadelesi veren çevreciler için önemli bir karara imza atmıştı.
    fakat kararı ‘usulen’ yorumlayan bakanlar kurulu, köylülerin arazilerinin ‘acele kamulaştırılmasına’ karar verdi. resmi gazete’de 3 temmuz’da yayımlanan kararla baraj yapılınca sular altında kalacak 10 köyde 57 parsel kamulaştırıldı." radikal

    yargi genellikle devletten taraf oluyor. devlet her zaman sirketlerden taraf. halk yargiyi asarsa devlet direkt mudahil oluyor, kanun degistiriyor, kararname cikartiyor. halk eylem duzenleyip insaatlari engellerse devlet kolluk kuvvetlerini, sirketler ozel guvenliklerini halkin ustune saliyor. hal boyleyken halk ne yapsin?
1 entry daha