şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
  • milyonlarca küçük mercanın zaman içerisinde üstüste yerleşmesi ile meydana gelmiş zengin yapı. bir türü olan bu sert mercanların yalnızca tropikal denizlerde görülebiliyor olmasının üç ana nedeninden bahsediliyor; temiz bir deniz, bol güneş ışığı ve sürekli sıcak su ısısı. bu üç etkenden birisi eksik olduğunda mercanın yaşama şansı ortadan kalkmaktaymış.
    bu ihtiyacın nedeni ise sert mercanların yaşam şeklinde yatıyor:
    "mercanı oluşturan ortaklık polip adındaki bir hayvan ile zooxanthellae adındaki bir bitki olan tek hücreli alg'den meydana gelir. tüm yeşil bitkiler gibi algler de güneş ışığıyla fotosentez yaparak su ve karbondioksiti, glikoz ve oksijen haline dönüştürürler. ortak yaşadıkları mercan polipleri de bu alglerden oksijen ve glikozu kullanarak kimyasal bir tepkime ile kireçtaşıoluşturular. böylece kendilerini koruyacak bir iskelet meydana getirerek algleri ile birlikte evleri olan o iskeletin içinde yaşamaya başlarlar. polipler de akıntılarla gelen besinleri dokungaçlarını dışarı çıkartarak avlar ve atık olarak dışarı çıkarttığı karbondioksidi ortakları olan alglere verirler. ve milyonlarca yılın sorunsuz ortaklığı böylece sürer."

    ayrıca sert mercanların poliplerinin dokungaç sayısı altı sayısının katlarıymış, yumuşak mercanların ise sekiz sayısının katları...

    kaynak: sualtının yıldızları- alptekin baloğlu
4 entry daha