şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
  • ertuğrul gazinin babası, osman bey’in dedesidir. mezarı suriye de caber kalesindedir. anadolu selçuk devletinin kurucu olan kutalmışoğlu süleyman sah ile karıştırılır.

    türkistan’dan 50,000 kişiyle kuzey kafkasya üzerinden doğu anadolu'ya gelerek, 1214’te erzincan ve ahlat taraflarına yerleşti.

    süleyman şah'ın sungur tekin, gündoğdu, dündar bey ve ertuğrul bey adında dört oğlu vardır. sungur tekin ve gündoğdu, kabileleriyle birlikte eski yurtlarına dönerler. dündar bey ve ertuğrul gazi ise 400 çadırlık aile efradıyla beraber yeni bir yurt aramak için pasinler ovasına gitmişlerdir.

    doğu anadolu da, moğollar ile mücadele eden anadolu selçuklu sultanı üçüncü alaeddin keykubad’a destek vermiştir. bu desteğine karşılık da süleyman şah’a ödül olarak domaniç yaylasını yaylak, söğüt ovasını da kışlak olarak vermiştir. bu vesile ile kayı boyu ve anadolu'ya yerleşmiştir.

    andaolu selçuklu devletine destek olmak için gittiği bir savaş esnasında fırat nehrinden karşıya geçerken boğulmuştur. bir rivayete göre de savaşı kaybettiği için nehre atlayıp intihar ettiği söylenir.
25 entry daha