şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • sorunlarıyla birlikte ülkemiz gelen sistem.

  öncelikle ben bu sistemin kurulması ve kullanılması taraftarıyım. ancak, payölçer cihaz bedelleri daha mantıklı rakamlar olmalı, okuma bedeli ya alınmamalı ya da çok cuzi bir mikar olmalı. veya apartmanın kendisi okuma yapabilmeli. geçiş süreci için pilot bölgeler belirlenmeli, belirlenmeliydi. bu bölgelerde 2-3 sene önce zorunlu pilot uygulamalar yapılmalıydı. ardından tüketiciyi bilinçlendirip psikolojik hazırlık ve zamana yayılmış bir şekilde geçilmeliydi. bunların hiçbiri olmadı, olamadı.

  geçilmesi zorunlu olmasına rağmen henüz kanunda net bir yaptırım yok. sadece apartmanda dairelerden biri haksız para toplandığını iddia ederek ısınma bedelini ödemeyebiliyor. ancak bunu birkaç daire yaparsa kimse cebinden ekstra ödemeyeceği için doğalgaz kesilecek, kışın daireler ısınamayacak. seyreyleyin aparman içi kavgalarını.

  bir iddiaya göre 2012 bitiminde bütün binalara enerji kimlik kartı uygulaması başlayacak. binanızın enerji kimlik kartı yok ise. o binadan daire kiralayamayacaksınız. teorik olarak kiralayabilirsiniz ancak doğalgaz, su, elektrik açtırmak istediğinizde enerji kimlik kartı yok ise red cevabı alacakmışsınız. enerji kimlik kartı bir binanın ısınma, izolasyon gibi konulardaki parametrelerinin ölçülmesi ve çeşitli tetkikler hesaplamalar yapılması ile çıkartılıyor. bu oldukça zahmetli bir süreç. gelip 10 dakikada yapılacak bir iş değil. bunu yapmaya yetkili firmaların bu konuda uzman mühendis ekipleri olması gerekiyor. şu an bu konuda yetkili firma sayısı bir elin parmaklarını geçmez. istanbuldaki bina sayısını ve gerekli işgücünü hesaplayın gene bir çıkmaz sokak.

  diyelimki bu kış için ( şu anda şartlara uyan tüm konutlar için zorunlu ) türkiyeyi geçtim sadece istanbuldaki bütün konutlar nakit parayı masaya koydular 2 ay vakit var hadi gelin kurun dediler. böyle birşeyin imkanı yok. türkiyede şu anda bu işe giren firmaların hepsi elinin ucuyla dur bakalım ne olacak mantığı ile girdiler. türkiye stoklarındaki toplam pay ölçer miktarı talebin %5 ini karşılamaz. hadi bunu çok hızlı bir ithalat ile çözdük diyelim bu kadar ( yaklaşık 7.5 milyon adet) payölçerin takılması ayarlanması peteklere termostaik vana montajı. bu iş için gereken eğitimli iş gücü eleman/saat hesabını bir yapın bakın ne çıkıyor. kısaca kaos durumu.

  daha yerden ısıtmalı onbinlerce dairenin bu sisteme geçmesi sorunu var. onu da sonra anlatırım. özetle klasik bir hesabını bilmeden hazırlık yapmadan plan yapmadan başlanmış türkiye projesi.
46 entry daha