şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
17 entry daha
 • site görüntü olarak temiz ve anlaşılır, fiyatlar bazı ülke ve evlerde gerçekten uygun görünüyor, sanki herşey yolunda ama tam olarak emin olamadınız. gerek burada yapılan yorumlar, gerek biraz araştırma yapınca karşınıza çıkan yazılarla iyice pimpirdiniz. nasıl kullanacağınız konusunda çekinceleriniz var, durun açıklayayım. gerçi komisyon almam gerek bunun için.

  profiliniz;
  -birçok kullanıcı burdaki hatası yüzünden açık açık olmasa dahi farkında olmadan red yiyebiliyor. iletişime geçtiğiniz her yer son anda bir sıkıntı mı çıkarıyor, sürekli aynı sonuçla mı karşılaşıyorsunuz. muhtemelen profilinize güvenilmiyor ve kabul edilmiyorsunuz. kimseye kendinizi şirin göstermek zorunda değilsiniz tabiki, sadece gerekli yerlerleri doldurmanız tahmin ettiğinizden çok işinize yarayabilir.

  dashboard/profile
  edit profile; telefon numaranızı mutlaka verified gösterin. kalan bilgileri doldurmanında zararını görmezsiniz.
  photos & videos; fotoğrafınız konusunda çok şova girmenize gerek yok, insan olduğunuzu gösteren bir fotoğrafınız yeterli. burayı çeşitlemek size kalmış. arkadaş, eş dost la fotoğraflar daha güven verici olabilir.
  trust & verification; burada airbnb hesabınıza bağlayabileceğiniz diğer siteler var. facebook, twitter, linkedn vs. bahsi geçen siteleri kullanıyorsanız hepsini hesaba bağlayın. kullanıcı sayfanızda bol bol verified iyi bir referans olabiliyor.
  reviews; bu kısımda hakkınızda yapılan yorumlar birikiyor.
  reference; bu siteyi kullanmış başka popüler bir tanıdığınız varsa, size referans olmaları çok işinize yarayabiliyor.

  kalacağınız yer;
  -airbnb kendine biraz daha yenilik katma amacıyla, ev konusunda temalar sunmaya başladı. belirli kültürlere özgü tatil gibi düşünün. soğuk kuzey avrupa mimarisine hayransınız diyelim ona göre wishlist ler bulabilyorsunuz. çok ortaçağ olmasada kalede kalabilirsiniz, çadırda, dağ evinde, ağaç evinde vs. arayışınıza bağlı. tabi bu sitenin ekonomiden çok müsrifliğe götüren tarafı. kalacağınız yer konusunda herkesinde daha önceden belirttiği gibi 2-3 ana maddeye dikkat edilmesi gerekiyor. ben bunları biraz daha detaylandırayım.

  reviews; arama sonuçlarında review sayılarını görebilirsiniz.sizden önce orada kalanların sayısı ve yorumları önemli.
  friends; review in hemen yanında çıkıyor. hiç aldırmayın, kimin kimle arkadaş olduğu, kaç arkadaşı olduğu pek birşey ifade etmiyor.
  guidebook; bu işi gerçekten yapanlar, evlerini sürekli kiralayanlar yapıyor bunu. çok sık göremeyeceksiniz ama gördüğünüzde yapışınız. guidebook, eve nasıl ulaşabileceğinizden, etrafta ne yiyebileceğinize, wireless şifresinden havaalanına nasıl gidebileceğinize dair bilgiler içerebilir.
  verified photo; herhangi bir sonuca tıkalandığında, evin resimlerinin sağ üst köşesinde bu ibare varsa biraz rahatlayabiliriz. fotoğraf site tarafından kontrol edilmiş demek. burada bazı uyanıklar, fotoğrafı bu yazıyla beraber kendileri yüklüyor, ona dikkat edin. çok az rastladım ama öküz heryerde öküz.

  description, amenties, house rules vs kısmı; ev hakkındaki açıklamaları mutlaka iyi okuyun, ev kurallarını da özellikle. yabancılar genelde sizle yüzgöz olmazlar ama kurallarını seviyorlar. bulduğunuz gibi bırakın temalı birçok kural.
  room type; entire home, private room olarak değişiyor. odayı yada evin tümü mü kiralanıyor burdan anlıyoruz. eğer fiyatlar uygunsa tüm evi kiralamanızı öneririm. istediğiniz gibi gir çık yaparsınız, istediğiniz gibi dolaşırsınız, evliyseniz ve çocukluysanız daha rahat edersiniz. ama sadece oda kiralamayı da hor görmeyin. odanız eviniz oluyor, girmiyorlar kesinlikle. rahatınızı bozacak bir durumla karşılaşacağınızı sanmıyorum.
  bed type; yatağa dönen koltukta rahat edemem derseniz burada real bed yazsın. sofa tarzı birşeyden uzak durun. bazıları açılmıyor bile olabilir, nerede yattığınız bilin ki sonradan süpriz olmasın. bunlar bohem koltukta iki kişi yatmanızı garipsemez.
  extra people; yoldan getirdiklerinizi eve sokacaksanız, burada gecelik fiyatları bulabilirsiniz.
  security deposit; hepsinde yok, çoğunda var. kredi kartınızdan çekiliyor. kaldığınız yerden çıkış yaptıktan sonra, bir sorun olmadığı sürece geri yatırılıyor. siz yada ev sahibiniz airbnb ye ulaşmadığınız sürece, site herşey yolunda varsayıyor.
  cleaning fee; bunu vereceksiniz, iadesi yok. 20 euro ya burada komple evi temizletebiliriz ama orda bunlar çarşaf yıkama parası yapıyor bunu.
  cancellation; burası biraz önemli. iptal durumlarında ne kadar paranızı geri alabileceğinizi belirtir. flexible dan long term e kadar 5 çeşidi var. flexible ne kadar yakınsanız, iptal ettiğinizde tümünü yada tümüne yakınını geri alabilirsiniz demek. iptal olayları olabiliyor. vize yetişmiyor, daha iyi bir ev buluyorsunuz vs. genelde strict ve moderate dir. 5-7 gün öncesi iptallerde tam paranızı alırısınız yani. super strict lere çok emin değilseniz yanaşmayın. bunu seçen ev sahibi. yani hakkında bir fikirde edinebilirsiniz. super stirict ve ötesi çok uğraşmak istemiyor demektir. burundan kıla aldırmayan bir tip olabilir, günahını almayalım teddybear dır belkide.

  response rate & response time; ev sahibini hemen altında bu bilgiler mevcut. r.rate de yüzde yüzler iyidir, r.time da ne kadar kısaysa. atılan mesajları ne kadar salladığını gösterir. booking sonrası ev sahibinizle sıksık iletişime geçmeniz gerekebilir, çok özenmiyorsa mesaj kısmına biraz peşinde koşabilirsiniz, otobüs var mı oraya dersiniz google diyebilir sonra.

  booking;
  -yerinizi ayırtmadan önce, mesaj yoluyla kalacağınız tarihleri sormanızı öneririm. çünkü aradıkça birçok seçenek çıkıyor ve sonra ayırttığınızla kalabiliyorsunuz. bazı ev sahipleri bunu mecbur tutuyor bazen. booking e tıkladığınızda mesaja yönlendiriyor sizi. mesaj atın, bu tarihlerde uygunmusunuz diye. calendar kısmında uygun olması çok değişken birşey, orda uygun gözükmesine rağmen ev sahibine uygun olmayabiliyor genelde. sürekli şu gün uygun, şu gün değilde diyerek güncellemiyorlar takvimlerini. o yüzden önce mesaj. hatta anlayışlıysa, arama sürecinizde sizin için o günleri bir süre tutabilirler.

  -ücretinizi kredi kartıyla peşin ödeyeceksiniz, ücrete airbnb servis ücreti, temizlik ücreti, depozito gibi şeyler eklenebiliyor. limitinizi ona göre hazır tutun.
  -ev sahibi onaylamadan ödeme yapılmıyor, ödemler bittiğinde; fatura, harita ve adres bilgilerini profile/trips kısmında bulabilirsiniz. yazdırıp yanınıza almanızı öneririm.

  son öneriler;
  -gittiğiniz ülkenin, şehrin toplu taşıması çok önemli. bizim istanbul metrosu gibi değil tabiki çoğu. o yüzden şehir merkezinde olacağım diye para bayılmayın. örneğin berlin de herhangi bir metro durağına yakınsanız, şehir merkezinde sayılırsınız.
  -yabancılar çok vıcık vıcık samimi olmuyorlar genelde, diliniz çok iyi değilse tasalanmayın, belli edin bunu ve meraba deyip odanıza geçin. türk değiller, vay öküz direk odaya yumuldu demiyorlar.
  -bulduğunuz gibi bırakmanız size olumlu yorum olarak dönecek. burada milletçe üstünüz, olduğunuz gibi olun yani. yatağı düzeltip, çıkarken yorganı serdim diye ev sahibinin çok titiz oldum ben mesela. öyle aman aman bir temizlik yapmanıza gerek kalmayacak.
  -giriş çıkış saatlerini genelde ev kuralları kısmında belirtirler, yada geldiğinizde size söylerler. yada anahtarı verip, sessiz olduğunuz takdirde istediğiniz zaman gelip gidebileceğinizi söylerler. ki benim genelde böyle oldu. ilginçtir güveniyor adamlar, evinin anahtarını veriyor size. son gecenizde, ertesi sabah çıkış saatinizle ilgili biraz hassas olabilirler. özellikle sizden sonra kalmaya biri gelicekse.
  -konuşun, korkak alıştırmayın. sizi düzgün konuşamadığınız ingilizceniz için hor görecek biri yok, genelde sizden daha kötü teleffuz ediyorlar zaten. football manager dan öğrendiğim ingilizce mi çok beğenen akademisyen gördüm mesela.

  son söz;
  italya da ve almanya da toplamda 5 kere kullandım. ilk kullanımım yukarıda başlarda bahsettiğim, güvenmenizi sağlayacak tüm özelliklerden yoksundu. ve kız arkadaşımla gitmiştim. ne bir yorum, ne ev sahibinin bir fotoğrafı ne de verified mekan fotoğrafları. sıfır. risk ama en temiz evlerden biri çıktı, iki birbirinden nazik, höt desen bayılacak öğretmenin evinde kaldık. insanlar ses çıkarmamak için ayaklarının uçlarında yürüyorlardı. diğer taraftan yine aynı ülke içinde gecenin 12sinde trenle milan ın köyüne de gitmişliğimiz var. allahın unuttuğu italyan kasabasında, tren yolunun kenarından bildiğimiz bağcılar apaçisi gibi bir adam almaya geldi, hem tip olarak hem araba olarak. eve girdik otlar sarılmış, baygın bir kız, dumanaltı heryer. e tabi tırsıyorsun, hem kendin için hem yanındaki için. odamıza çıktık tedirgin tedirgin uyumaya çalıştık. sonuçta birşey olmadı tabiki.

  demem o ki, kendinizi korkak alıştırmayın. hostel falan izleyip canınızı sıkmayın, transsiberian izlemediyseniz hiç bakmayın bile. filmlerde oluyor öyle şeyler. başınıza birşey gelip gelmeyeceği size bağlı ve gerçekten şanssız olmanız lazım belanızı bulmanız için. iyi tatiller.
760 entry daha