şükela:  tümü | bugün soru sor
5 entry daha
 • önemli tespitler içeren, güzel bir yazı..

  cinsel suçlar ve tecavüzler neden artıyor?

  son on yılda kadına yönelik şiddet davranışlarında ve cinsel suçlarda ciddi bir artış yaşanıyor. ahlaka ve manevi değerlere önem verdiğini söyleyen bir partinin iktidarında bunların gerçekleşiyor olması ilk bakışta anlaşılması zor gelse de aslında birazdan göreceğimiz gibi son derece anlaşılır bir durum.
  kadına yönelik şiddeti ve cinsel suçları artıran en önemli neden, kadınları bir birey olarak kabul etmeme anlayışının yaygınlaşmasıdır. son on yıldır artmasının nedeni de bu partinin yetkililerinin bakış açısının böyle olmasıdır.
  bu insanların anlayışına göre; “cinsellik birbirini seven ve arzulayan iki insanın paylaştıkları bir güzellik değil, erkeğin sahibi olduğu kadına yaptığı ve kendisinin haz aldığı bir şeydir. kadın bu eylemde sadece yararlanılan bir nesne olarak yer alır. bir kadın doğduktan sonra evlenene kadar önce babaya olmak üzere aileye aittir. babanın ve ailenin görevi kızlarını evlenene kadar cinsel bir ilişkiden uzak tutmaktır. evlendikten sonra da bedeninin sahibi eşi olur. eğer kız evlenmeden evvel ya da evlendikten sonra evlilik dışı bir cinsel yakınlık kurarsa, ya da niyetlenirse şiddetle cezalandırılması gerekir.”
  “bir erkek, kendi kızlarını cinsel ilişkiden uzak tutmakla mükellef olduğu gibi, kendi sahip olduğu eşini veya eşlerini de kontrol etmekle görevlidir. onların herhangi bir erkekle yakınlaşmamalarını temin etmek ve onu kontrol altında tutmak toplum tarafından kendisine verilmiştir, bunu temin etmek için şiddet kullanması son derece meşrudur.”
  sahip olduğu kadını kapatarak başkalarından korurken, "sahipsiz" gördüğü kadını cinsel ihtiyaçlarını karşılayacak bir nesne olarak görür.
  “eğer sahipsiz, bir baba veya eş tarafından korunmayan, korunamayan bir kadın varsa da ondan herkes yararlanabilir onu cinsel bir nesne olarak kullanabilir.” bir sürü bürokrat ve kasaba eşrafının karıştığı toplu tecavüzler, "sahipsiz" kadına dilediği gibi davranmayı hak görmenin örnekleridir.
  keza, kürtajın yasaklanmak istenmesinin nedeni de, kadına kendi bedeninin kendisine değil, erkeğe ve erke ait olduğunun belletilmesi ile ilgilidir.
  bu anlayış sadece kadınlara yönelik şiddeti ve cinsel suçları kışkırtmıyor aynı zamanda kadınla erkek arasında gerçek bir sevgi ve aşk gelişmesini de engelliyor. kadını sevilecek, aşık olunacak, hayranlık duyulacak bir denk gibi değil, sadece hizmetinden ve bedeninden yararlanılacak bir nesne olarak gören erkek gerçek bir sevgi de geliştiremiyor. geliştiremediği için de kolayca dövüyor, boşuyor ya da üstüne kuma getiriyor.
  öte yandan aynı anlayış hem kadınlarda hem erkeklerde yaygın cinsel sorunlara yol açıyor. dünyada en fazla vajinismus görülen ülkelerden biriyiz. kadınların neredeyse yarısından fazlasında çeşitli cinsel sorunlara rastlanıyor, erkeklerde oran çok daha az değil. yıllarca kontrol altında tutulan, evlendikten sonra da tam olarak doyuma ulaşamayan cinsel arzular, erkeğin sahipsiz ve zayıf gördüğü her kadına yaşına, hasta olup olmadığına bakmadan yararlanılabilecek cinsel bir nesne olarak bakmasına yol açıyor.

  prof. dr. doğan şahin
1 entry daha