şükela:  tümü | bugün
69 entry daha
 • arap baharı’na eleştiriyle yaklaşıyorum
  berlin17 eylül 2012

  abd'nin efsanevi dışişleri bakanlarından henry kissinger, arap baharı'na baştan beri hep eleştirel baktığını söyledi.

  kissinger, almanya'da yayınlanan günlük gazetelerden bild'e verdiği demecinde, “batı'da bazı çevreler ve medyada yansıtıldığı gibi değil, ben arap baharı'na baştan beri hep eleştirel baktım. mısır'a bakarsak, seçmenlerin yüzde 75'i radikal islamcı müslüman kardeşler'i seçti. ama bu mısır'la iyi ilişkilerde bulunulmayacağı anlamına gelmez. ilişkilerin iyi olması her iki tarafın da çıkarınadır. ama buna rağmen biz aynı değerler topluluğunda yaşamıyoruz” dedi.

  kissinger, arap ülkelerinde demokrasiye geçişin zorlu bir süreç olduğunu da söyledi. kissinger, “demokrasiye geçiş uzun ve çok yavaş bir süreçtir. şeriatı savunan partilerin demokratik birer parti olması mümkün olmayacak kadar zordu. işte şu andaki bizim çıkmazımız budur” diye konuştu.

  1923 yılında almanya'nın bavyera eyalet sınırları içinde kalan fürth kentinde doğan yahudi kökenli heinz alfred kissinger, 1938 yılında ailesiyle birlikte abd'ye göç etti. 1973-1977 yılları arasında da abd dışişleri bakanlığı yapan kissinger, kısa bir süre önce oğlu ve iki torunuyla birlikte almanya'ya gelip çocukluğunun geçtiği yerleri onları gösterdiğini ve babasının mezarını ziyaret ettiklerini de söyledi.

  kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/planet/21487998.asp
120 entry daha