şükela:  tümü | bugün
19 entry daha
  • devil’s anvil 1967’de ‘hard rock from the middle east’ isimli alışılmadık soundlu albümün sahibi new york çıkışlı efsanevi gruptur.birçok internet sitesinde,müzik dergisinde tarzları için middle-eastern-acid rock gibi tanımlamalarda bulunulmuş grubun aslında albümlerinde yorumladıkları tüm parçalar anonimdir.gitar,bas,davul gibi enstrümanların yanında elektro ud,ud,buzuki,tambur,darbukaların kullanıldığı şarkılar arapça,yunanca,ingilizce ve türkçe söylenmiştir.

    albümün diğer ilginç bir özelliği ise 60’lı yıllarda erkin koray’ın bu albümü keşfetmesi ve albümden üç parçaya türkçe sözler yazarak yorumlamasıdır.(wala dai-illaki,nahna u diab-boşuna,karkadon-deli kadın).ayrıca albüm birçok anadolu rock grubuna da esin kaynağı olmuştur.

    albümün gene bizim için ilginç şarkılarından biri de ‘lingo lingo şişeler’dir.solistin bozuk türkçe’si garaj rock soundu ve sözleriyle albümün en eğlenceli ve ilginç çalışmasıdır.

    devil’s anvil albümü o dönemler arap-israil savaşına denk geldiği için radyolarda çalınmamış ve unutulup gitmiştir.

    grubun basçısı ve vokallerini yapan felix pappalardi devil’s anvil’den sonra bir ton iş yapmış cream’le çalışmış ve daha sonra mountain grubunu kurmuştur.
9 entry daha