şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
1573 entry daha
 • uçakların gidecekleri ülkelere göre,düzlem geometrisi gibi düm düz bi çizgi üzerinde değil parabolik bir rota üzerinde hareket ettikleri. böyle olmasını sebebi,dünyanın şekli sayesinde daha kısa bir yol ve daha az yakıt harcayacak olmaları.

  wikipedia'da http://en.wikipedia.org/wiki/great-circle_distance adresinde dilleri döndüğü kadar anlatmış çocuklar. resim de koymuşlar sağolsunlar. beni dünya haritası üzerine parabol çizmekten kurtardılar.

  bu zımbırtıyı araştırırken ek olarak şunu da öğrendim. uçaklar aynı zamanda herhangi bir tehlike anında acil iniş yapabileceği havaalanlarına göre rota belirlermiş. yani,hem az yakar hemde hanımın yanına daha çabuk giderim diye yok öyle kutuplara çıkmaca.

  şu 2 dakikada okuyup anladığınız şeyi kaynak gösterebilmek,götümden sallıyo olmamak için araştırdım durdum.teorik adını öğrenmem bir(1) günümü aldı. adını ararken songül karlı sütyensizlere kadar gittim. kıymetinizi bilin lan!!1

  edit: 386 dx uyardı. kısa yol,yakıt-süre ilişkisinde her zaman en kısa yoldan giderler gibi anlatmışım,burda hata var. bazen hakim rüzgarları takip edebilirler. bu uçuşlarda gidiş dönüş rotaları farklı olabilir. amerika-uzak doğu seferi yapan uçakları buna örnek gösterebilirz.
  http://en.wikipedia.org/…tstream_routes.svg&page=1. tişikkirlir 386 dx.
37948 entry daha
hesabın var mı? giriş yap