şükela:  tümü | bugün
20 entry daha
 • her tekrarlanan rem evresi bir öncekine nazaran daha uzun süreli olmakla beraber, bu evrede kaslar tamamen paralize olmuş durumdadır. yani felç. halk tabiri ile karabasan denilen olgu bu evrede bilincin birden uyanması ile olur. uyanan bilinç felçli kaslara hüküm sürmekte gecikir ve nefes darlığı, kasılma ya da kontrolsüzlük gibi sonuçlar doğrurur.

  rem evresinde günün tüm bilgileri süzgeçten geçirilip gerekli kısımların belleğe alındığı söylenir fakat bunun kanıtlanır bir yanı yoktur. gün içinde yaşanan duygu,koku,şiddet eğilimi, yaşanan herhangi bir kısım rüya olarak görülebilir fakat bu illaki gerekli bilgileri alıp belleğe kayıtlandığı anlamına gelmez. zira bilinçaltında kişi kendini altedip, kurtarabilir ya da cezalandırabilir. örneğin, geometri dersinde kötü olan ve başarısızlıktan korkan bir öğrenci, rem uykusunda o güne dair işlenmiş konuları rüya halinde görüyor dahi olsa, işlenen konuyu hafızaya almak yerine yapamadığı sorularla cebelleşir. yine yapamadığı görür, cezalandırır ya da tam tersi çok iyi bir başarı sağladığını görür yapamadığı soru yoktur ve kendini kurtarır. ve genelde böyle rüyaları hatırlamamız güçtür.
  eğer hatırlayabiliyorsanız rüyanızı, saplantılarımız hakkında bize fikir verdiği gibi büyük travmalardan da korumuş olur.

  insan görmediği, duymadığı ya da hayal etmediği herhangi bir şeyi rüyasında göremez. mesela hepimizin başına gelen bir durum vardır şu yürüyürken bir ayağın boşluğa gelmesi ve yere doğru çakılıyormuş hissi. boşluktan düşeriz ama asla yere çakılmayız, neden? çünkü bilincimizin ölüm konusunda hiçbir deneyimi yok. ama yinede bu olay bedavaya bungee jumping duygusu, heyecanı veriyor. müthiş.

  bir diğer konu olan uyurgezerlik; rem uykusu esnasında gerçekleşir. kaslar felç konumuna gelmez ve kişi hareket haline geçer. burada önemli olan nokta uyurgezer kişi şayet sizinle irtibata geçmiş ise onu uykusundan uyandırmadan yatağına geri götürmektir ve kendiliğinden uyanmasını sağlamaktır.

  siz yinede bunları fazla düşünmeyin, boşverin ve artık hadi yatın da zıbarın.
39 entry daha