şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
  • konuyla ilgili 1997 yılında, araştırmaların yapıldığı hastanede hemşire olarak çalışan eunice evers'ın gözünden olayların anlatıldığı ve televizyon için çekilmiş miss evers' boys filmi araştırma esnasında yapılan etik ihlallere dikkat çekmektedir.

    ayrıca insan denekler üzerinde yürütülen çalışmalarda 1900'lü yıllarda cereyan etmiş olan son derece insanlık dışı ve etik açısından büyük ölçüde sorunlu araştırmaların günümüze ışık tuttuğu ve bu yönüyle de bir açıdan olumlu olduğu kanısındayım. esasında bu fikrimi çoğu kişi ırkçı ve sadistçe bulsa da o araştırmaları ben günümüz üniversite etik kurullarının ortaya çıkmasında bir basamak olarak görüyorum. şayet bu elim olaylar o tarihlerde yaşanmasaydı günümüzde ne bir etik kuruldan bahsedebilirdik ne de bilimsel araştırmalarda etik sorumluluklardan.

    bilim zaten bir deneme yanılmalar silsilesi değil midir? eğer bir birikime erişmek istiyorsanız kayıp vermeniz çok olağandır. tuskegee araştırmaları esnasında hayatını kaybeden insanları da bu türden kayıplar kategorisine sokabiliriz. ha bu demek midir ki araştırmayı yürütenler haklıydı? bu sorunun tek bir cevabı vardır. elbette ki hayır. fakat araştırmanın yukarıda belirttiğim gibi olumlu bir tarafı olduğunu da söylemeli, çalışmayı hepten itin götüne sokmamalıyız değerli okurlar.
4 entry daha

hesabın var mı? giriş yap