şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir dolandırıcılık çeşiti.
  isim nigerian money scam gibi duruyor ama daha karışık bir teknik ve komplike. yapanlar genellikle afrika kaynaklı, nijerya, kamerundan gelme tipler. türkçe bir karşılık düşünecek olursak kara para aklamak en uygunu olur sanırım.

  şimdi olay biraz karışık ve 2-3 şekli var ama para ebatında kesilmiş siyah kağıtlar hepsinde standart. bunları görürseniz anlayın var bir bokluk.

  1. yöntem; biz afrika hebele hübeleden gelmiş asker-politikacı falanız, darbe, savaş vs. oldu, bir kasa para ile kaçtık, bizim başkan da deliydi, paraları kendisinden başka kimse kullanmasın diye özel bir boya ile boyadı. şimdi bir kasa paramız var ama bunuları eski haline getirecek sıvıdan az var, biraz para çık ortak olalım. (bkz: kinyas ile kayra)

  2. yöntem; merhaba bizde özel bir solüsyon ile özel siyah kağıtlar var, gerçek parayı bunlara sarıp, solüsyona batırıp buzdolabına koyunca paralar gerçek oluyor (burada buzdolabı, uv lamba vs. hayalgücüne kalmış) e tabi ne kadar gerçek para çok olursa o kadar çok sahte paramız olur. yani para lazım...

  dolandırıcılık genellikle bunların varyasyonları şeklinde oluyor, 1. yöntem neyse de 2. yöntemde sarılan paranın ters çıkması, hologram veya kopyalanan seri no ? gibi olaylara rağmen yedirilebiliyor. yıllar önce (objektif programında olabilir) türkiye'de yapanları gösterip yakalamışlardı, gene gelmişler.

  http://video.milliyet.com.tr/…si--tgx2udayjywb.html
6 entry daha