şükela:  tümü | bugün
99 entry daha
 • çocukluğunu ayna hayranı olarak geçirmiş bir çocuk olarak ayna'dan adım adım silinişini hayretle izlemiştim. ilk albümde hem şarkı yazarlığı, hem de vokal olarak tam bir erhan güleryüz - cemil özeren ortaklığı vardı. ikinci albümün şarkı yazarlığında güleryüz gruba ağırlığını koysa da vokallerde halen bu güzel ortaklık devam ediyordu.

  üçüncü albüm şarkılar-türküler ile cemil özeren her yönüyle ikinci adamlığa itilmişti. hatta ve hatta, zaman zaman can güneyin, cemil'in önüne geçtiğini bile söyleyebiliriz. hatta buna albüm sonrası katıldıkları zaga programında okan bayülgen de değinmişti. çayımın şekeri albümünü çıkardıklarında ise artık ergenliğe girmiş ve ayna albümlerini almayı bırakmıştım. ancak kuzenimin aldığı albümü de dinlememezlik etmedim. ilk klip şarkıları sana ne oldu böyle cemil'in sesini duyabildiğimiz son ayna hit'i olmuştu. buna rağmen, dinlediğim kadarıyla, fena olmayan bir albümdü kendisi. anlatmalıymış meğer, bangır bangır çalıyordu her yerde. cemil de klipteydi. erhan güleryüz ve grup arasında ikinci planda kalmıştı. klipte ağzını oynatıyor ancak artık sesi gelmiyordu kulağımıza.

  sonraki albümün çıkış şarkısı severek ayrılanlar, ayna'nın son iyi hiti oldu ve yine aynı durumdan muzdaripti. cemil özeren, grubun iki vokalistinden biri değil, çok ama çok derinden sesi gelen bir geri vokalistliğe itilmişti. bir başka sorun daha vardı, ayna artık güzel şarkılar yazamıyordu. sonraki klip şarkısı tırtıl dinlediğim en kötü ayna şarkısıydı. büyük ihtimalle cemil'in bulunduğu son ayna klibi de bu olsa gerek.

  sonra cemil koptu ayna'dan. erhan güleryüz, ayna'yı devam ettirmeye çalıştı. wild dancesten pek etkilenmiş bir biz akdenizliyiz şarkısı ile tekrardan çıktı ortaya. ancak zaten sesi çoktan duyulmayan cemil'in kendisi de yoktu ortada. ayna, trt'de program yaptı, başka albümler falan çıkardı, iyice silindi ortadan.

  cemil özeren ise hep müzik piyasasına tutunmaya çalıştı. önce, ayna ile aynı dönemlerde çıkıp, benzer müzik yapan ancak uzun ömürlü olamayan destan grubuna girdi. belli ki olmadı, tutmadı şarkılar. sonra show tv'de bir dans programına girdi. o da reyting alamadı, tutmadı. en sonda kendi grubunu kurup, kendi imkanları ile klibini çekmişti. bir yerde denk gelip izlemiştim. bugün bir daha izledim. eli yüzü düzgün bir parçaydı. ayna yeniden birleşse ve bu şarkıyla çıksalar, radyolarda çalardı. aynı dönem, cemil özeren'in ilk grubu entalpi kayıtlarını youtube'a yüklediğini farkettim. ölünce sevemezsem seni'nin ilk versiyonunun, kötü kayıt kalitesine rağmen, ayna'nınki kadar, hatta belki de daha güzel, olduğunu farkettim. cemil'in yumuşak ses tonunun ne kadar incelip, bir heavy metal vokalisti gibi olabileceğini o an farketmişim.

  daha başka haberini alamadan ölüm haberi geldi. ilk gittiğim konser onlarındı, ilk kez insanlar önünde söylediğim şarkı onlarındı, ilk kez kasetlerini arka arkaya aldığım grup onlardı. müzikle geçmiş bir ömür geride bıraktı cemil özeren. allah rahmet eylesin.
85 entry daha