şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
  • bundan binlerce yıl evvel mısırlı firavun psammatikos da benzer birşey düşünmüş ve doğan bebeklerin nasıl olup da gün geldiğinde mısır dilini konuşmaya başladıklarını merak etmişti. ona göre tanrı da mısırlıydı ve bebeklere mısır dilini öğretip dünyaya gönderiyordu. yani dünyaya gelen her çocuk default olarak mısır dilini biliyordu.

    psammatikos bir deney yapmaya ve düşüncesini ıspatlamaya niyetlendi. tarihteki ilk dilbilim çalışmalarından biri olan psammatikos deneyinde, firavun yeni doğan bir bebeği zindana tıkıp kimseyle görüştürmeyecek, günü geldiğinde çocuk mısırca konuşursa da kendince bu iddiasını ıspatlamış olacaktı. yani tanrı mısırlı olacaktı.

    yıllar geçtikten sonra çocuğun ağzından bekos sözcüğü çıkmıştır. yani, mısır dilinde ekmek. psammatikos bunu, savını ıspatlamak için yeterli görmüştü ve kendince ikna olmuştu. ne var ki yıllar sonra yapılan modern dilbilim çalışmaları bunun bir yanılgı olduğunu ortaya koydu. insanlar bir dili öğrenmiş olarak doğmazlar, öğrenmeye elverişli olarak doğar ve dünyada bunu öğrenirler. muhtemelen bebeğe yemek götüren hizmetkarlardan biri ağzından bekos sözcüğünü kaçırmış, çocuk sadece o sözcüğü duyduğu için de bekos kelimesini telafuz etmişti.
83 entry daha

hesabın var mı? giriş yap