şükela:  tümü | bugün
 • stefan zweig'ın 1939'da yayımlanmış kitabının orjinal ismi. türkçede önce "acımak" sonra "acı duygular", ingilizcede ise "beware of pity" adı altında basılmıştır. aynı kitabın, "kalbin sabırsızlıgı" ve "tehlikeli merhamet" adlarıyla da basımları bulunmaktadır.

  kitapta, avusturyalı genç ve tecrübesiz bir subay olan teğmen hoffmillerin hayatından bir kesit anlatılmaktadır. ikinci dünya savaşı patlak vermeden hemen önce, teğmen hoffmiller, yeni görevi gereği viyana' nın küçük garnizon kasabalarındaki bir tabur birliğine gönderilir. bu küçük kasabada iş haricinde yapacak birşeyler bulamamanın sıkıntısıyla yaşarken, kasabanın ileri gelen soylularından olan kekesfalvalar ile tanışma olanağı bulur. bu varlıklı ailenin konağına yaptığı sık ziyaretler, aynı zamanda yaşamını ters-yüz eden ve kendisini sonu belirsiz girdaplara sürükleyen bir sonun da başlangıcıdır.

  romanda acıma duygusunun* işlenişi ise hoffmiller'in bay kekesfalva'nın kötürüm olan kızını tanıması ve arkadaşlık kurmasıyla başlıyor. sevgi ile acımak arasındaki ince ve belirsiz çizginin yorumlanması ve bunu yaparken zweig' in kalemini adeta dansettirircesine yaptığı olağanüstü psiklolojik tahliller, okuru kitaba baglıyor. belinden aşağısı felçli olan bu kızla tanışması sonrası olaylar, tamamen kahramanımız hoffmiller' in istemi dışında gelişiyor. lanet olası (hoffmiller' in deyişiyle) acımak duygusunun genç teğmen' e yaşattığı şaşırtıcı sonuçların detaylarını kitapta bulabilirsiniz.

  romanın konusu ara sıra bir türk filmi senaryosu havasına bürünse de bu ona kesinlikle bir kusur değil, çekicilik katıyor. yaşama karşı bakış açınızı bir kez daha gözden geçirmek istiyorsanız, bu kitabı okumalısınız.

  (bkz: acımak/#778783)
  (bkz: merhamet/10)
  (bkz: stefan zweig)
29 entry daha