şükela:  tümü | bugün
797 entry daha
 • belçika'da yaşadığı dönemde başka sanatçılara destek olmuşluğu vardır. o dönem beraber çalıştığı andré soulac sağolsun bu kayıtların bazılarını gün ışığına çıkmış. bir göz atalım:

  l'alba: 1965'te grubun çıkardığı "dites-le nous, les filles! / la charette" 45'liğindeki şarkıları bestelemiş, geri vokal yapmış ve düzenlemelerini yapmış. (albüm kapağı : http://static.rateyourmusic.com/…6be4c5/4012164.jpg)

  magali michel: manço'nun "ilya + de place ici / toi" 45'liğinde yer aldığı zaten biliniyordu. gerçi sadece toi şarkısı internette bulunabiliyor. soulac'ın yeni paylaştığı michel eseri mon sol fa ise yine bir barış manço bestesi. kendisinin orada kurduğu manlac plak şirketinden yayınlanmış ama tam olarak yılı belli değil.

  roger joiry: joiry'ye bestelediği a la porte d'à côté şarkısı ise diğer pop şarkılarının yanında daha rock bir şarkı. yıl 1967. 45'liğin kapağı şöyle ama diğer tarafında hangi şarkının olduğu bilinmiyor je t'ai quittée olma ihtimali var ama ne olursa olsun, manço'nun bestesini youtube'a koyan kullanıcı öteki şarkının manço tarafından yazılmadığını söylüyor. bu arada barış manço'nun belçika wikipedia'sında "joiry kardeşler" adlı sanatçıya şarkı yazdığı söyleniyor. büyük ihtimalle roger joiry daha sonra solo plak çıkarmış. joiry kardeşler ise 1961'de "léij ' m - plorer / lı p'tit banc (twist)" 45'liğini çıkarmış. twist şarkısı manço'nun değil, ötekinin de olduğunu sanmıyorum.

  yayınlanmamış parçalar: `tu penses encore à lui` şarkısı yine bir barış manço bestesi ancak daha önce yayınlanmamış. parça altındaki youtube yorumlarında manlac blues 9 ve libre de t'aimer adında iki parçanın daha olduğu ancak bunların şu an için paylaşılmadığı yazıyor. ayrıca hervé michaël ve les golden rollers'a da şarkı yazdıkları söyleniyor ama bunlar da şu an için kayıp.

  soulac sağolsun googleplus hesabında barış manço ile o dönemde çekilmiş iki fotoğraf da paylaşmış. (https://plus.google.com/…5671017305031914595/photos) annesi rikkat uyanık ile istanbul'da çekilen fotoğrafta yanında bulunan kadın, ilk eşi marie claude olsa gerek.

  son olarak andre soulac, barış manço'nun söz yazarlığı ve grup arkadaşlığını yaptıktan sonra gerçek adı andré brugmans'ı kullanarak belçika'da bir çok filmde ses mühendisliği yapmış.
2025 entry daha