şükela:  tümü | bugün
20 entry daha
 • olumlu mu olumsuz mu bakmam gerektiğine henüz karar vermediğim liste.
  sigara fiyatlarının yükseltilmesinin iki yönü var:
  ilk olarak, sigara kullanımı dolayısıyla oluşan hastalıkların tedavisine bütün vatandaşların vergileri ile oluşturulmuş havuzdan oldukça büyük bir pay ayrılıyor. sigara içenler bu "ihtiyaçlarının" kendilerini hasta edebilecek "doğrudan" bir etken olabileceğinin ve tedavilerinin finansmanı için sigorta fonuna ödedikleri paydan çok daha fazlasının genel havuzdan kullanılması gerekeceğinin farkındalar.
  bu, çevre vergisi ödeyen bir vatandaşın yola daha iyi konsantre olabilmek için gürültü ve duman çıkartan egzozunu bilinçli olarak tamir ettirmemesine benziyor. yani sigara içmeyen kitle emek vererek ortaya çıkardığı artı değerin bi kısmını özel ihtiyaçları olan bir kitleye aktarmak zorunda.

  öte yandan durumu yukarıdaki noktadan kurmak da epeyce sorunlu gibi. çünkü aynı mantık birden çok durum, grup, meslek ve yaşam tarzına uygulanabilir. bu bakımdan bu zamlar özgürlükleri kısıtlayıcı bi ceza olarak da görülebilir.

  ama şöyle söyleyebiliriz:
  eğer türkiyedeki sigorta sistemi yaygın olarak genel sağlık sigortası şeklinde olmasaydı ve her koyun kendi bacağından asılsaydı, devletin sigaradan makul miktarın üzerinde vergi almasını kesinlikle nefretle karşılardım.
3 entry daha