şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
21 entry daha
 • hemen hemen bütün toplumlarda değişik derecelerde sosyolojik öneme sahip olan kızlık zarının tıbbi adı hymen (himen)'dir. hymen aynı zamanda yunan ve roma mitolojisinde baccus (dionysus) ve venüs'ün (afrodit) oğlu olan ve elinde bir meşale tutan evlilik ve düğün tanrısının adıdır. gerdek gecesi bu tanrı'ya adandığından kızlık zarı da aynı isimle anılmaktadır. mitolojik bireylerin yanısıra 19. yüzyılda yaşamış bir besteci olan frederic hymen cowen'de talihsiz bir seçimle bu kelimeyi yaşamı boyunca isim olarak taşımıştır.

  kızlık zarının fizyolojik amacı ve görevi kadın vücudunun bugüne kadar açıklanamamış pekçok sırrından birisidir. spesifik bir görevi yokmuş gibi görünmesine rağmen özellikle embryonik dönemde mikroorganizma ve yabancı cisimlerin vajina içine girişini önlediği düşünülmektedir. tıbbi açıdan bakıldığında ise özellikle gelişmiş toplumlarda en sık cinsel şiddete ve istismara maruz kalan çocukların tanınmasında incelenmektedir.

  insanoğlunun tarihsel gelişimi süresince pekçok toplum hymeni saflığın ve el eğmemişliğin yani bekaretin sembolü olarak görmüştür. bu inanışın yansımaları hala daha özellikle bizim toplumumuz gibi gelişmekte olan toplumlarda sıklıkla yaşanmaktadır.

  günümüzde kızlık zarının anatomik ya da fizyolojik değil sosyolojik bir fonksiyonu vardır.

  anatomi
  kızlık zarı belirli bir yapıda değildir. anatomik olarak vajinayı oluşturan ve mukoza adı verilen dokunun vajina girişini oluşturan doku kıvrımıdır. yani kızlık zarı vajina içinde değil vajinanın hemen girişinde dudakların yaklaşık 1-1.5 santimetre içindedir ve küçük dudaklara bağlıdır.dış genital oluşumlardan birisi olarak kabul edilir.dışarıya bakan ön yüzü deriye, vajina içine bakan arka yüzü ise mukozaya benzer. kız çocukların hemen hepsine bulunan hymen çok nadir olarak doğuştan hiç bulunmayabilir. çocukluk çağında daha sert olan doku ergenlikle birlikte östrojen hormonunun salınmasına bağlı olarak değişime uğrar ve esneklik kazanır.

  kızlık zarı vajina girişini tamamen kapatmaz, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların dışrıya akmasını sağlayan bir delik bulunur. bu deliğin şekli ve yapısı hymen türlerinin belirlenmesinde kullanılır. kızlık zarının şekli, kalınlığı ve elastikiyeti kişiler arasında büyük farklılıklar gösterir.

  ayrıca meraklısına :
  (bkz: kızlık zarı türleri)

  kaynak : http://www.draligus.com/
411 entry daha
hesabın var mı? giriş yap