şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • [efendim, madem ki zamanın ötesine çıkmışız, vesileyle editi basıp tekrar anlatmak lazımdır anlayana sivrisinek** modunda, bu arada paragrafların arasını açmak, okumayı kolaylaştırmak gibi hizmetleri de unutmayayım... edit olayı...]

  şimdi efendiler, bu mevzu, arıların milyonlarca yıllık içgüdüsel tasarrufi davranışının şekilsel yansımasıdır. bal peşindeki ayılardan ve yahut çeşitli yırtıcı, beleşçi rakip hayvanattan sakınma amacıyla alandan kazanmak hedeflenerek yapılan yapılardır, çünküm ne kadar az alanda ne kadar çok petek olursa yuva yani kovan (bkz: hive) o kadar verimli bir depolama, üreme vesair bölgesi olur.
  (bkz: adaptasyon) (bkz: evrim) (bkz: biyoloji)

  petek şekli oluşması da şundandır ki, seri olarak bir çok arının aynı anda yaptığı birbirine yapışan silindirik yumuşak duvarların istiflendikçe birbirine değen yüzeylerinin köşelenmesi durumudur sadece, ki bunun benzer örneğini sabun köpüğü gibi aşırı kırılgan bir yapıda bile görebiliyoruz (bkz: fen bilgisi) (bkz: deneyler) bu vesile ile petek formunun kendiliğinden oluşan şeklinin arılar açısından çok büyük bir olay olduğunu sanmıyorum, naçizane..
  yok yani öyle idiyise kovanlarda özel bir mühendis arı, yada tasarımcı arı departmanı görmedim yani ben belgesellerde, o açıdan diyorum...

  ha ayrıca bazı kesimler tarafından yüklenen bir anlam var ki, sözde semavi bir mesaj dahilinde yüce rabbın matematiksel dehasını uyguluyor iseler o vakit neden yaban arıları veyahut eşek arıları toprağa delik açarken aynı altıgen formatı uygulamamışlar diye bir düşünmek irdelemek lazım değil midir? onlar arı değil mi? ha? sorarım size... pis arı ırkçıları demezler mi size?.. yabani ne demek hem? ayrıca eşek de sensinizdir diye arkası gelmez mi?

  yine de vızıldıyor gibi geldiysem size, o zaman hemmen:
  (bkz: ey yumurtaya can veren allahım)
8 entry daha

hesabın var mı? giriş yap