şükela:  tümü | bugün
15 entry daha
  • kelime kökeni küçük keşişler anlamına gelen friars minörden gelmektedir. assisili aziz francesco'nun kurduğu tarikat. bir italyan rahibi olan ve kendini tanrı'nın hizmetine adayan francesco, 1208 ya da 1209 yılında çevresine kendisi gibi, isa'nın isteğine göre yoksulluk hayatı sürmeye ant içmiş müritleri toplayarak bir tarikat kurdu. papa ııı. innocentus 1210'da francesco'nun kurduğu tarikata ait düzeni kabul etti.

    1223'te ııı. honorius tarafından da onaylanan tarikat esaslarına göre, fransiskenler tam bir yoksulluk içinde, dilenerek yaşarlar ve yoksul halk çevrelerinde incil'in hükümlerini yayarlar. sırtlarına kahverengı (eskiden koyu kurşunî) bir cüppe, bunun üstüne aynı renkte bir harmani giyerler, bellerine, önden düğümlenen bir ip kuşak sararlar; çıplak ayaklarında sandallar, başlarında bir kukuleta vardır.

    1209'da fransisken tarikatına giydikleri cüppe den dolayı gri kardeşler denmiştir. başlangıçta tarikat dinsel amaçlara sahiptir; ancak giderek bilime yönelmiştir. bilimin gelişmesinde fransiskenlerin büyük bir rolü olmuştur. bunlardan robert grosseteste ve john peckham daha çok fizikle ilgilenmişler ve büyük müslüman optikçisi ibnü'l-heysem'i izleyerek optik üzerine çeşitli yazılar yazmışlardır. ockhamlı william, ockham'ın usturası denilen ve bugün hala bilinen öğretiyi ileri sürmüştür.

    bu tarikatın aristo'yu incelemeye almaları bilime yönelmelerini sağlamıştır. aristo'yu batı arapça çevirileri üzerinden latinceye yapılan çevirileriyle tanımıştır.

    ayrıca (bkz: duns scotus)
9 entry daha