şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • polpot ve örgütü kızıl kmerler, yaptıları katliamlarda abd ve çin'in büyük korumasını ve desteğini görmüşlerdir. bunun sebebi, sovyet desteğindeki vietnam'ın büyük zaferinden ve amerikanın kaçarken arkasında bıraktığı silahlar sayesinde bölgedeki ve kamboçya'daki askeri ve siyasi etkinliğinden duydukları rahatsızlıktır.
  bu adam iktidarda olduğu nisan 1975 - ocak 1979 arasında 2 milyona yakın kişiyi katletmiş veya ölümüne yol açmıştır. tekrar iktidara gelmek için hakimiyeti altında kalan küçük bölgede bir terör örgütü lideri olarak kalan bu adamı 1979'dan soğuk savaş sonuna kadar ise abd ve birleşmiş milletler "kamboçya halkının tek temsilcisi" olarak tanımıştır. askerlerini 80 sonrasında ingiliz sas komandoları eğitmiştir vs.
  sonuçta hiç de kemalist biri olmamakla beraber abd'nin 20 yıl desteklediği bu adamın mustafa kemal'e benzetilmesi atatürkten önce türkiye halkına ve onun bağımsızlık savaşına hakaret olmaktadır kanaatim. sonuçta atatürk tek-adam* olmanın, savaş halinin gerektirdiği bir iki hukuk dışı ölüm emri vermiş olsa da polpotun canavarlıklarını meşrulaştırmak için böyle bir benzetme kurulması büyük bir insafsızlık olur kendisine karşı.

  (bkz: ölüm tarlaları)
  ----------------------------------------------

  edit: işbu entride durduk yerde mustafa kemal'den bahsedilmemektedir, daha üstteki sanırsam stalinist bir arkadaş tarafından pol pot savunuluyor, atatürk de batıya kalsa katildir, o da devrim için kan döktü gibisinden bir entri ile övülüyordu. ona binaen bir kıyaslama yapılmıştı. o entri görüldüğü üzere gitmiş. böyleyken böyle..
74 entry daha