şükela:  tümü | bugün
94 entry daha
 • kendisi bugünkü nürnberg maçı basın toplantısında genç oyuncular ile ilgili sorulara verdiği cevaplarla niye klopp olduğunu bir kez daha göstermiştir:

  muhabir - jürgen, subotic'in takımdan 2 ay ayrı kalacağının öğrenilmesinden sonra koray günter de biraz daha dikkatleri üzerine çekmeye başladı. belki bize koray günter hakkında biraz daha bilgi vermek istersin. öne çıkan özellikleri neler, gelişiminde son durum nedir ve bundan sonra ne kadar gelişme kaydedebilir?

  klopp - şöyle söyleyeyim, eğer bizde oynuyor olmasaydı, gelişme imkanları bu kadar fazla olmasaydı bile kalitesi ve potansiyeli çok yüksek bir oyuncu olacaktı. yani subotic sakatlandıktan sonra yerine stoper transferi istemediysek bir sebebi var. mecbur kaldığım zaman manni*'yi de stopere koyabileceğimi düşündüğüm kadar, koray'ın da artık zamanının geldiğini düşündüm. koray atletik anlamda akıl almaz bir yetenek. tekniği iyi, çok hızlı, sıçramaları da çok iyi. yalnızca konsantrasyon anlamında üzerine bir şeyler koyması gerekiyor. şunu söylemek istiyorum. bir maçta 99 tane çok doğru ve yerinde hareket yapar, sonra 1 tane pozisyonda rakip oyuncu yanından geçip giderse -ki bu her zaman olabilecek bir şey- genelde çok sorun olmayacaktır ama bu olaylar 80 bin kişinin önünde yaşanırsa, durum 0-0'sa ve dakika 89'sa işler değişebilir. yani oyuncunun konsantrasyonu noktasında hala biraz çalışmamız gerekiyor. bu sebepten dolayı henüz ilk 11 oynamıyor, onun dışında koray çok büyük bir yetenek. önümüzdeki yıllarda dünyanın en iyi stoperlerinden biri olacak. ve bu hedefe ulaşmak için en doğru kulüpte oynuyor.

  diğer muhabir - konu defanstan açılmışken. devre arası tatilinde chris löwe'yi* sattınız ve bu pozisyonu birilerini alarak tekrar doldurmadınız.

  klopp (araya giriyor) - adı marcel halstenberg...

  muhabir - efendim?

  klopp - yerini dolduran adamın adı diyorum. marcel halstenberg. (altyapıdan yetişen 21 yaşındaki sol bek)

  muhabir - yani tamam da...

  klopp - ne demek tamam da?

  muhabir - başka birine ihtiyaç var mı? sol bekte bir sıkıntı yaşanırsa kevin* mi ilk tercih olur?

  klopp - bir kere biz marcel halstenberg'i üste (a takıma) çıkardık. marcel 1.85-1.86 boyunda, hızlı, kızıl saçlı bir çocuk ve alışılmadık derecede iyi bir sol ayağı var. önceden amatör takımda oynuyordu ve o da* büyük bir yetenek. ama milyonda bir ihtimali düşünelim dersek, yani marcel ile koray'ın genç takımla maçı var diyelim. bizim de maç sırasında bir problemimiz oldu diyelim. bu sorunumuzu yine kendi içimizde çözebiliriz. eğer bir mevkideki sakatlık veya ceza durumu uzun sürerse, orayı doldurmak için hangi oyuncuları düşüneceğimiz, kimlerle emprovizasyon yapabileceğimiz de yine oyuncuların kendilerine bağlı. bunlara tabii ki kevin de dahil - ki bunu hannover maçında etkileyici bir şekilde göstermişti. zaten kendisi her iki kanadı da savunabilecek bir oyuncu. fakat (sağ bek) olli kirch de müthiş bir aşama gösterdi. onu gerçekten çok çok iyi bir orta saha oyuncusu olarak görüyordum ama artık gün geçtikçe çok da iyi bir defans oyuncusu olup çıktı. kafamızdaki iyi savunmacı tanımına uymaya başladı. o yüzden onu da sağ ve sol bek için iyi bir alternatif olarak görüyoruz. ama dediğim gibi, kevin de hannover'e karşı bu mevki için önemli bir opsiyon olduğunu göstermişti zaten. yani genel olarak bir pozisyon için aday belirlerken, oyuncuların kendilerini nasıl geliştirdiğine bakmamız lazım. sonuç olarak, sizin üzeri örtülü olarak sorduğunuz "transfer olacak mı" sorunuza cevap verecek olursak, hayır, bu mevki için yeni bir oyuncu getirmeyi düşünmüyoruz.

  not: bu noktadan sonra toplantıda el kaldırıp söz isteyen olmadı*.
1935 entry daha