şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
  • ani bebek ölümü sendromunun (sids) nedenlerinden biri, bebeklerin rüyalarında kendilerini ana rahminde görerek nefes almayı kesmeleriymiş...
    "avustralya'da curtin teknoloji üniversitesi öğretim üyesi olan ve beynin bilgi süreci üzerinde araştırmalar yapan george christos, rüyalarında kendilerini ana rahminde gören bebeklerin, kan yoluyla oksijen ihtiyaçlarını karşıladıkları için nefes almayı kestiklerini, bu nedenle uykuda ani ölümlerin meydana geldiğini söyledi.
    'hafıza ve rüyalar: insanın yaratıcı zekâsı' adlı kitabın da yazarı olan christos, iki aylık olana kadar rüya görme donatısına sahip olmayan bebeklerin, ilk iki ayda uykuda ani ölüm riskinin düşük olduğunu belirterek, bebeğin uyuduğu ortamın ana rahmine benzemesinin, söz konusu riski artırdığı uyarısında bulundu.
    christos, bulgusunda stanford üniversitesi psikofizyoloji laboratuvarında yapılan ve uyku sürecini inceleyen bir araştırmadan faydalandığını söyledi. araştırma, kişilerin rüyalarında kendilerini sualtında gördüklerinde nefes almayı kestiğini ortaya koymuştu. "

    kaynak: radikal gazetesi 5 ağustos 2003
35 entry daha