şükela:  tümü | bugün soru sor
1 entry daha
  • düşmanını tanı!
    karınca her nedense böcekten sayılmayan, çalışkanlığı ve azmiyle yerlere göklere konmayan, çeşitli atasözleri ve deyimlerle yüceltilen bir mahluktur. karınca gibi çalışkan olmak erdemden sayılır. karınca çalışkan mıdır? sorarım size. evet dediğinizi duyar gibiyim. bir daha duymayayım fena yaparım. karınca emperyalist, doymak bilmez gözünü hırs bürümüş piçin tekidir. (bak hayatım buralar hep alegoriydi, yıktık entry yaptık) sizin alın terinizle kazandığınız yiyecekleri kendinde hak gören, canının istediği gibi evinizi istila edip vur patlasın çal oynasın yaşayan pezevengin neresi çalışkan? hep hazırdan yiyip evin doğal kaynaklarını tüketiyoruz bu böyle olmaz diyen karınca var mıdır? yiyip içip sıçıyoruz dur şu su faturasını bari biz ödeyelim diyen bir karınca görülmüş müdür? hayır. e ne anladım ben o çalışkanlıktan?

    iyi kalpliliğin bir göstergesi olarak karıncayı bile incitmeyen adam terimi kullanılır. karıncayi bile ne demek? karınca kolay mı incinir? tamam üstüne basarsanız ölür, ama hangi böcek bu duruma bir istisnadır? karınca ölür de hamam böceği "ah abi ayakların dert görmesin şöyle biraz daha sırtıma doğru ah ah işte tam orası, nasıl da iyi geldi sağ olasın" mı der. üç beş karıncaya bastın öldürdün de ne oldu? pezevenkler "bir gideriz bin geliriz" diyor, milyonuz, milyarız lan biz diyor. kolay mı lan karınca incitmek?

    karınca duası denen bir kavram da mevcut nedense. ne anlar lan karınca dediğin dinden imandan nasibini almamış haşere duadan. senin o müslüman sandığın börtü sahurdan kalma kırıntıları ramazan ramazan yuvaya taşıyıp içerde lüplemeyi biliyor sen hâlâ onu namazında niyazında biliyorsun. uyan!

    masallarda bile erdem sahibidir bu hesapta. yazın çaldın söyledin kışında oyna diyip arkadaşını karda kışta aç bırakan puştun ne işi olur erdemle. senin gözünü hırs bürüdüyse zavallı ağustos ne yapsın, hem keyfinden mi söylüyor sanıyorsunuz o zavallı böcekçik şarkıları. karıncanın üreme derdi yok. 100 milyon erkek bulmuşlar bir dişi, sırası gelen takılıyor. ulan insaf be! yazık be! ağustos böceği ise türünü devam ettirme kaygısıyla yaz boyu didiniyor. canhıraş çığlıklarla eşini arıyor. o senin duyduğun sesler yumurtalarını ısıtmaya çalışan zavallı bir annenin var gücüyle kanatlarını sürtmesinin ürünü, bir ananın çırpınışı . ve sen onu karda kışta açıkta bırakıyorsun ha? ulan la fontaine, sen de adam değilmişsin bak. seni de sildim.
49 entry daha