şükela:  tümü | bugün
 • adini birlesik kralligi, hem de en güçlü dönemlerinde, 19. yüzyilda seksen yil kadar yöneten kralice victoria'dan alan tarihin en ilgi çekici periodlarindan, "hadi lacrima, atla zaman makinasina, acele et dostum" deseler inmek isteyecegim birkaç duraktan biridir.
  kadina ve cinsellige olan bakistir bu kadar ilginç olan.
  çünkü her türlü seksüel güdüyü, duyguyu, aktiviteyi bastirmak, reddetmek temel egilimdir o dönemde. (burdan sonrayi sanki hakikaten gidip görmüsçesine bir dilbilgisel kiple anlatacagim)
  o dönemin ideal kadini cinsel duygulari olmayan kadindi. erkekler ise eger bir sey onlara seksi çagristirirsa uyarilan varliklardi, o yüzden tüm kaynaklar bunu önlemek için seferber edilmisti: misal hayvanat bahçelerinde hayvanlara pantolon giydirilirdi ki, erkekler onlarin cinsel organlarini görüp de kendilerinde de ondan bir tane bulundugunu hatirlamasinlar. yine öyle, piyanolarin, masalarin alt taraflarina hep örtüler geçirilirdi. altinda sanki bir vücut yokmus gibi gösteren tas gibi agir, kat kat kiyafetleri ise zaten biliyorsunuz.
  tavuk yerken gögüs yerine boyun derlerdi, gögüs filan gibi kelimeler kullanmak nerde.. breast degil, bosom denirdi kadinlarin gögüslerine, bacaklarina da leg degil, limb.
  incil dahi, shakespeare dahi, içindeki erotik çagrisimli yerler atilarak, degistirilerek yeniden basilmisti.
  mastürbasyon zaten direk veba demekti. tehdit, ceza, nush, kötek fayda vermezse mastürbasyon yapan çocuga, gence, hadim edilirdi (kizlar da dahil). kadinlar da, erkekler de bekaret kemeri takarlardi çogunlukla.
  peki ne oldu? elbette, birlesik kaplar modeli uyarinca bir yerlerden çikacakti bu bastirilan cinsellik.. çocuklara yönelik cinsel taciz, pornografi, fahiseler, cinsel yolla bulasan hastaliklar.. hepsi artti.
  bugün dünyanin kimi cografyalarinda halen bu devri hatirlatan uygulamalar yok mu? var. ama o dönemin bir numarasinda, hegemonunda, süpergücünde böyle bir zihniyetin yesermis olmasi enteresan.
  victorian age, victorian era der ecnebiler, ecnebilerin amerikali, kanadali, ingiliz, avusturalya ve yeni zelandali olanlari özellikle.
55 entry daha