şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1602 entry daha
  • iş gereği afrikalıların bile çoğunun bilmediği bir ülkeye yolum düştü fi tarihinde. ispanyol sömürgesi olarak kalmışlar yıllarca ispanyolca, portekizce ve sanırım fransızca biliyorlar. bi de hristiyanlar yöre insanları, bilgimiz bu kadar. petrolü de yeni bulmuş bir memleket, yatırım yapıyor sağa sola. avrupalı dev inşaat firmalarını memleketine toplamaya çalışıyor, türk firmalar da peşlerinden; epey kaotik bir ortam oluşmaya başlamış. daldan muz yediğin, kuş kadar sinekler olan filan garip bir memleket hülasası.

    bizim ekipte bi türk arkadaş daha var. benle yaşıt. esmer, uzun boylu, omuzlarına dökülecek kadar uzun saçlı filan. onla takılıyorum ben daha ziyade. birader afirka'da hastalıklar da bi tuhaf. giden herkes standart sıtma oluyor. mesela ütüsüz kıyafet giyersen bilmem ne böceği var, lavralarını bırakıyor tişörtüne filan. sırtından böcek çıkıyor. bi sürü gariban durum var yani. oradaki 3. günümüz bizim eleman sıtma oldu. bunu hastaneye yatırdık. elemanı yatırdıktan sonra iş bağlamaya çalıştığımızdan bi yerlerde toplantılara girdik çıktık; elemanı unuttuk hastanede. bi de aynı otelde kalıyoruz, yatacak yerimiz yok amına koyim. refakatçi filan da yok. 2 gün sonra benim aklıma geldi adamı unuttuğumuz. hastaneye gittim. herifin ecdadımı sikmesinden de korktuğumdan sigara filan aldım yanıma. vardım elemanın odasına, adam beni görünce "lan nerdesiniz amına koyim, iflahım sikildi sigarasızlıktan" dedi direk. herifin yalnız nasıl sakalı varsa 2 günde harbiden çok gür kirli sakal olmuş elemanda. hocaya dönmüşün la diyecektim ama ağzıma sıçmasından korktuğum için sustum. elemanı aldım, bahçeye indik. serumunu tutuyorum, bu da sigara içicek. lan serumu tutmaktan youldum, baktım orda bi meryem ana büstü var, oraya astım serumu. muhabbet ediyoruz.

    muhabbet ederken geçen herkesin bize, bilhassa yanımdaki arkadaşa baktığını farkettim sonra. istisnasız herkes ama, kadını erkeği herkes. lan dedim herhalde mokoko, bi bok yedik millet sike sike bayıltacak bizi. türk insanı tatsız fıkralarla büyümüş, tedirgin oluyorsun ister istemez. aradan 5 dakika geçti geçmedi karşıdan 2 tane kadın geliyor yine arkadaşıma bakarak. kadınlardan biri iyice yaklaşıp, bi elini ağzına götürdü büyük bir şaşkınlıkla. diğer elini titreyerek bizimkini uzattı ve "jesus. ha me no, jose mari, antonio reyes jesus!" filan dedi. kadın inanamıyor ama görmen lazım sevgili okur, titiriyor. 2 kadın birden ağlayarak ellerini bizim elemana sürmeye başladılar biz mala bağlamışken. arada da jesus diyorlar, ıstavroz çıkarıyorlar. bizimki hastanede beyaz entari giyip, sakalı da salınca afrikalının aklındaki isa portresine tam uymuş. bi de meryem ana büstünün yanındayız, anasını özledi herhalde diye düşündüler belki bilmiyorum. hastane avlusunda ne kadar insan varsa hayır duası almaya, şifa istemeye geldi akın akın. bizimki de ingilizce dert anlatıyor "no sir, i am not jesus. i am mehmet" diyor ama yok ki ingilizce bilen. sonra sağolsun ordaki doktorlardan biri geldi de kalabalık olaysız şekilde dağıdı. bi beyazıt meydanı cuma çıkışı atmosferi yaşanabilirdi halbuse. "tekbiiir! baba oğul kutsal ruh!" gibi filan. tam bilmiyorum.

    ispanyolca bilmediğime çok üzüldüğüm tek an o andır sevgili okur. kim bilir millet neler dedi, neler anlattı jesus'a. bizim jesus da sigara içiyor amına koyim. bi suda yürüyeyim, bi ölüyü dirilteyim yok. tövbe tövbe.
2793 entry daha