şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • cennette madencilik yapılır mı?

  --- spoiler ---

  artvin'de nefesler tutuldu, mahkemenin bu soruya vereceği yanıt bekleniyor...

  benzersiz doğasıyla dünyada en önemli 25 sıcak noktadan biri olan artvin cerattepe'nin madencilik faliyetine açılmasıyla ilgili dava 14 şubat'ta rize idare mahkemesi'nde görülecek. daha önce iki kez durdurma ve iptal kararı verilen altın madencililiği faaliyetine ilişkin yeşil artvin derneği öncülüğünde sürdürülen hukuk mücadelesinde nefesler tutuldu, gözler, yeryüzü cenneti cerattepe için alınacak karara çevrildi. ya yaşam, ya da yıkım kazanacak.

  cerattepe için 258 yurttaş bakanliğa dava açti

  1990’lardan bu yana bir çok kez madencilik faaliyetlerine açılmak istenen artvin cerattepe ve genya dağı bölgesinin eşsiz doğasına yeşil artvin derneği’nin öncülüğünde 258 yurttaş sahip çıkarak 12 haziran 2012’de rize idare mahkemesi’nde ilgili bakanlık aleyhine verilen madencilik lisansının iptali için dava açtı. dava ile ilgili olarak bugüne kadar iki kez durdurma ve iki kez de iptal kararı veren rize idare mahkemesi, yapılan son duruşmada ise talebi reddetti. davalıların başvurusu sonrasında trabzon bölge idare mahkemesi 19 ekim 2012 tarihinde rize idare mahkemesi’nin ret kararını bozarak bir kez daha çalışmaları durdurdu. davada çok önemli bir dönemece gelindi; rize idare mahkemesi, 14 şubat 2013 tarihinde yapılacak duruşmada ya 3. kez projeyi iptal edecek ve cerattepe’yi yok olmaktan kurtaracak ya da kararını değiştirmeyerek cerattepe’nin doğasının tahribinin önünü açacak.

  tema'dan destek açiklamasi

  yaşam savunucularının nefeslerini tutarak beklediği dava öncesinde tema vakfı tarafından yapılan açıklamada, yeşil artvin derneği öncülüğünde cerattepe için mücadele edenlerin desteklendiğini belirtiterek, "yargının da aynı şekilde bölgeyi kurtaracak bir karar alacağına dair inancımızı koruyoruz" denildi.

  dünyada en önemli 25 sicak noktadan biri

  tema vakfı’nın, 2007- 2011 yılları arasında sürdürdüğü 'kaçkar dağları sürdürülebilir orman kullanımı ve koruma projesi' kapsamında özellikle dikkat çektiği bölge, dünyada doğa korumada öncelikli en önemli 25 sıcak noktadan birisi ve bir doğa harikası. söz konusu bölge içinde yer alan artvin cerattepe, doğal yaşlı ormanları, çok sayıda endemik türü, zengin yaban hayatı, ormanlarla kaplı muhteşem manzaralı dağ ve vadileri, milli parkları, tabiat koruma alanları ve su varlığı ile ülkemizin en önemli doğa alanlarından biri olarak anılıyor.

  yargi karari gözardi edilerek ihale yapildi

  artvin cerattepe daha önce de madencilik faaliyetlerine açılmak istendiği, ancak mahkeme kararı ile lisansın iptal edildiği bilgisine yer verilen tema açıklamasında, "2011 yılında ilgili bakanlık ülke genelinde 1343 maden alanı ihale edeceğini açıkladı ve bu alanlar arasında cerattepe ve genya’da vardı. 17 şubat 2012 tarihinde daha önce verilen yargı kararları göz önüne alınmadan ihale gerçekleştirildi ve yeşil artvin derneği öncülüğünde mücadele kaldığı yerden devam etti" görüşüne yer verildi.

  milyonlarca ağaç kesilecek, su varliği tüketilecek

  cerattepe’deki madencilik faaliyetlerinin, yapılmak istenen alanın toprak yapısının erozyon tehdidine açık olması ve bölge içme suyunun sağlandığı kaynağa çok yakın planlandığı için tehdit oluşturduğuna dikkat çekilen açıklamada ayrıca şu görüşlere yer verildi: "bölgenin sürdürülebilir doğa koruma planları ile korunması gerekirken, proje nedeniyle milyonlarca ağaç kesilecek, alanda erozyon tehdidi artacak, su varlığı tüketilecek ve kirlenecektir. tema vakfı olarak ülkemizin doğasına yönelik tehditlerin yerelde mücadele eden duyarlı yurttaşlarımız sayesinde durdurulacağına inanıyoruz. yeşil artvin derneği öncülüğünde artvin cerattepe’yi kurtarmak için mücadele edenleri destekliyor, yargının da aynı şekilde bölgeyi kurtaracak bir karar alacağına dair inancımızı koruyoruz.toprak yaşamdır."

  --- spoiler ---

  yusuf yavuz

  merak edenler bulup fotoğraflarına baksınlar, gerçek bir cennettir cerattepe...

  http://www.youtube.com/watch?v=3kywmmpyckc
41 entry daha

hesabın var mı? giriş yap