şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • ilkokul bilgilerimizi bir tazelemeyi gerektirmiştir bu küme olayı bize: hatırlayalım bakalım:
  1) varlıklardan oluşan topluluğa küme denir. dolayısıyla, bir kümenin elemanlarını oluşturan varlıkların, varlık olduğu konusunda bir şüphe bulunmamalı ve herkes fikir birliğine varabilmelidir. örneğin güzel kızlar kümesi diye bir küme ne yapamaz? var olamaaaaaaazzz. neden? çünkü güzellik kişiden kişiye değişiiiiiiiiirrr.
  2) kümenin gösterimi için üç değişik yöntem icat edilmiştir. bunlar liste yöntemi, venn şeması ve ortak özellik yöntemleridir.
  liste yöntemi, küme ifade etmenin en sıkıcı yöntemi olup, bildiğimiz küme parantezi içerisinde elemanları aralarına virgül koyarak listelemek demektir.
  venn şeması: en renkli yöntemdir. genelde yuvarlak olan gubidik bir şeklin sınırları içerisine elemanlar ismi yazılmak ya da resmedilmek suretiyle yerleştirilir. dikkat edilmesi gereken pek mühim hususlar hiç bir şekilde şeklin sınırları dışına taşmamak ve eğer ismini yazıyorsak elemanın, sol yanına nokta koymaktır.
  ortak özellik yöntemi: 2 ayaklı hayvanlar kümesi diyeyim de siz anlayın.

  boş küme ise fi benzeri bir işaretle, ya da içi boş küme paranteziyle ifade edilir. alt küme ve hatta oz alt kume olayına ise ben girmemeyi tercih ediyorum.
11 entry daha