şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
  • işte bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın sonuçları devam ediyor.

    birincisi evet, kölelik ismi farklı olsa da bugün de kavramsal olarak var. ama bu bakıcı yabancı uyruklu kadınlar için değil hepimiz için geçerli bir durum. çünkü kölelik ne demek, beden veya bilgi hizmetini değerinin çok altına sadece yaşamak için vermek demek. eh bu durumda düşük maaş ile çalışan bir muhasebeci ile yine düşük maaş ile çalışan bir bakıcı arasında hiç bir fark olmuyor.

    burada bilgi sahibi olunmayan konu şu, yabancı uyruklu kadınların yaptığı işleri bir türk yapamaz. bir türk bakıcıyı bu şekilde bulmanız çoğu zaman imkansız. çünkü bu bahsedilen kadınlar yatılı olarak kalabilen, hizmetleri yatılı olarak gece gündüz ihtiyaç duyulan insanlar. örneğin hareket edemeyen bir hastaya bakmak gibi. ve benzer pek çok durum. ayrıca bu insanlar burada dolar kazanıyorlar ve genelde ülkelerinde bu kazandıkları paralarla çok rahat ev alıp çok daha iyi bir hayat elde edebiliyorlar. tamamen kendi istekleri ile çalışıyorlar ve bu güne kadar hayatından mutsuz olan pek görmedim. tabii kölelik yaftasını hemen herkese yapıştırmak çok kolay ama sadece romantizm sınırları içinde kalırsınız bu şekilde, hayatın gerçeklerine yaklaşamazsınız.

    ve birgün bir yakınınız evde 24 saat bakılmaya muhtaç olduğu ve sizin iş nedeniyle böyle bir şansınız kalmadığı zaman, bu insanların yaptıklarının kölelik değil bir hizmet olduğunu daha net anlarsınız.
2 entry daha