şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
 • türkiye'de ciddiye alınması için erkekten çok daha fazla çaba göstermesi gerekendir. üstelik ortada trollükten gözü bulanmış, daha kötüsü troll olduğunun farkında bile olmayan, iki cümleyi bile bir araya getiremezken ufacık beyniyle maç yorumu yapmaya çalışan bu kadar erkek varken.

  erkekler genelde kendi takımlarının kadın taraftarlarına bir şekilde sahip çıkar. dişi kanarya, aslan, kartal ve benzeri kelimelerle. işin kötüsü de bu kadınları överken tutkuları, takımlarını takip etmeleri, doğru çıkarımlar yapmalarını değil, güzelliklerini dile getirirler.

  sırf ortam olsun diye, formalarını giyip, yalnızca galibiyet-mağlubiyet-gol ekseninde futbol takip eden kadınlar elbette var. ancak sayıları ilk başta bahsettiğim troll olduğunun farkında bile olmayan erkeklerden fazla değil.

  gerçek anlamda takip edip, yorum dinleyen/okuyan, doğru tespitler yapan kadınlar neyse ki artmakta ve bu gerçekten çok sevindirici.
  örnek vermek gerekirse, son beşiktaş-fenerbahçe maçında kadıköy benzin'de yer kalmadığı için, tanımadığımız iki kadınla birlikte 4 hatun kişisi olarak maçı izledik. kızlardan biri mümkün mertebe maçları stadyumda izleyen, maçın seyriyle birlikte gerekli gördüğü değişiklikleri dile getiren, ikinci yarının ilerleyen dakikalarında 4-4-2'ye geçmemiz gerektiğini vurgulayan, spikerle ilgili bile oldukça çok bilgisi olan biriydi. diğeriyse belli ki derbi olduğu için bu arkadaşının yanında gelmiş, o da fenerbahçeli, ama görece daha az takip ettiğinden daha çok sessiz kalmayı yeğleyen bir kızdı. ikisi de kendilerine göre saygıyı hak ediyor.
  mekanda bulunan bir diğer kadınsa daha çok köşede bir yerde oturmasına rağmen bütün dikkatleri üzerine çeken, mantıklı bir tek yorumunu duymadığım, yalnızca küfürler eden, pozisyonu önemsemeksizin aleyhlerinde çalınan her düdükte hakeme saldıran, saçma sapan bir insandı.

  demem o ki, kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi değişik profillerde çokça taraftar var. aralarında saçma açıklamalarda bulunanlar olduğu için ön yargılı yaklaşmak cinsiyetçiliğin en itici halidir.

  toplamaya kalksam garip garip yorumları bulunan, atılan mesajlara düşünemeden, düz cevaplar veren birçok erkeğe örnek gösterebilirim. bu hiçbir şekilde genel çıkarımda bulunmak için yeterli değildir.
3 entry daha