şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
  • ayak tabanındaki bağ dokusunun iltihaplanmasıdır. genellikle sebebi bilinmez. bazen bir anda ortaya çıkabilirken genelde yavaş yavaş ağrı artar. birkaç gün yataktan çıkamamanıza bile neden olabilir. sabahları ağrı maksimum düzeyde görülür. kronik ve tekrarlayan bir hastalık haline gelebilir bazı insanlar için. bazen ağrıların tamamen geçmesi 1 yılı bulabilir. akut fazda 2-3 gün dayanılmaz şekilde taban ağrısı görülebilir. istatistiksel olarak insanların %10'u hayatlarında en az bir kez bu hastalıktan şikayetçi olur. abd'de her yıl 2 milyon yeni insanda bu hastalık ortaya çıkar. ilerlerse topuk dikeni hastalığına yol açtığı düşünülür. hastaların ortalama %95'i cerrahi girişime gerek kalmadan iyileşir. ilk 6 ay boyunca cerrahi girişimden kaçınılır, 6 ay sonunda hala ağrılar devam ediyorsa cerrahi girişime başvurulabilir.

    yapılacak en doğru şey acilen bir ortopediste başvurmaktır.

    eğer doktora gidemeyecek kadar çaresiz durumdaysanız ayak tabanına soğuk kompresyon uygulayın. sırtüstü yatıp ayağınızın altına iki yastık koyun. varsa antienflamatuar ve analjezik jel sürebilirsiniz. topallayarak yürürken en çok ağrıyan baş parmak dibi ve topuğun ön iç yan kısmına fazla ağırlık bindirmemeye dikkat edin. voltaren sr 75 tablet kullanabilirsiniz, o da antienflamatuar ve antiromatizmal ama çok etkili bi ilaçtır. mide problemleri olanların bu ilacı kullanmaları tavsiye edilmez. mide kanaması falan, allah korusun.
    not: bunlar tamamen önerilerdir. yazar yazdıklarından sorumlu tutulamaz. doğru tanı ve tedavi için doktora görünmeniz gerekir.
21 entry daha