şükela:  tümü | bugün
223 entry daha
 • orta avrupa üçlüsünden*** en şaşırtanı. beklenti düşük olduğundan bu denli güzel bir şehir ile karşılaşmak insanı şaşırtıyor haliyle. tuna nehrinin iki yakasındaki iki şehrin** rekabeti seyri güzel bir kent meydana getirmiş. ne de iyi etmiş beni de bir güzel göt etmiş.

  müzelere girmediğinizi farz edersek bu şehri gezmek için 1 gün yeterlidir. ilgili üçlü içerisinde en ucuz şehirdir. para birimi macar forinti(huf)'dir. bu yazıda bahsedilen maddi tutarlar 2012 sonu itibariyle ödenmiş tutarlardır ve o dönemki kur bilgisi 1 avro = 300 huf'dır.

  viyana'dan gelecek iseniz viyana eldberg otobüs terminalinden eurolines ve 3 saatlik bir yolculuk ile ekonomik bir şekilde budapeşte'ye gelebilirsiniz. nepliget otobüs garına indiğinizde m3 metro hattı ile şehir merkezine(astoria) geçebilirsiniz. bilet fiyatı 320 huf'dır.

  gezilecek yerler:

  - zsido negyed: gezmesi zevkli büyükçe bir yahudi mahallesi.

  - zsinagoga: avrupa'nın en büyük sinagogu. çok büyük ve gösterişli. iç mekan tamamen altınla kaplıymış ve 6000 kişiyi barındırabiliyormuş. -mış ve -muş'ların sebebi içerisini görmeyişimizdir. ha niye göremedik. yahudiler hakkikaten parayı seviyorlar. giriş ücreti çok pahalıydı.

  - vaci utca: budapeşte'nin istiklal caddesi. lüks mağazalar, cafeler, turistler.

  - vörösmarty ter: vica utca'nın sonundaki koca meydan.

  - belvarosi plebaniatemplon: 1739 yapılmış barok tarzı köy kilisesi.

  - szent gelert emlekmü: kentin koruyucusu aziz gelbert(980-1046) adına yapılmış anıt mezar.

  - krallık sarayı: buda'daki yüksek bir tepe üzerine kurulmuş yapılar kompleksi. bu yapılar magyar namzeti galeria, matyas küt, budapeşti törteneti muzeum. krallık sarayına çıkmayı sağlayan budava siklo(kablolu demiryolu) ile tek kişi gidiş-dönüş 1500 huf.

  - uri utca: buda tepesi üzerindedir. diğer adıyla beyler sokağı. bu adı eskiden burada oturan soylulardan dolayı almış. güzel evlerin, malikanelerin olduğu küçük bir köy gibi bir yer.

  - halaszbastya: 7 kulesi olan burçlar ve seyir terası. peşte'nin güzel bir manzarısını sunar.

  - szent ıstvan bazılıka: 50 yılda tamamlanmış. avrupa'da gördüğüm en güzel bazilikalardan bir tanesi.

  - ve muhteşem orszaghaz: peşte'dedir. westminister sarayı'ndan esinlenerek çizilmiş. çok büyük (691 odalı) parlamento binası. özellikle bu binanın buda üzerinden görüntüsü muhteşemdir.

  ne yedik? ne içtik?

  gulaş: tabiki macaristan deyince akla gelen ilk yemektir. en azından tadına bakmadan bu ülke dışına çıkılmamalıdır. ayıptır.

  pekpont: macarların sabah kahvaltısı için uğradıkları fast-hamur işi mekanlar. gayet başarılı. poğaça, sandwich, pizzalar, çeşit çeşit çaylar ve kahve. isteyen orada yiyiyor ama çoğu kişi paket yaptırıyor. iki kahve, büyük dilim pizza, peynirli sandwich ve bir tane muffin 1240 huf(4,5 avro).

  anna cafe: vaci utcanın sonunda bir kahve molası verilebilecek bir kafe. ballı melange ve bir amerikan kahve 1795 huf( 6 avro). viyana'dan sonra gayet ucuz geliyor.

  değerlendirme: orta avrupa gezisinden önce beğeni sıramın prag - viyana - budapeşte olacağını tahmin ediyordum. fakat gidip gördükten sonra prag - budapeşte - viyana oldu. budapeşte çok güzel bir şehir. aslında güzelliği zamanın yöneticilerinin diğer avrupa şehirlerine aşırı özenmelerinden geliyor. her sembolik yapı başka bi yerden esinlenilerek yapılmış olsa da bu sırıtmıyor ve doğallığı bozmuyor. atlanmaması gereken bir şehirdir efendim. orta avrupa seyahati yapacaksanız burayı sakın atlamayın. diğer tarafta sopayla kovalarlar sizi.

  bu entry viyana ve prag'a çok fazla atıfta bulunduğundan viyana ve prag hakkında bazı faydalı bilgiler aşağıdaki entry'lerde mevcuttur.

  viyana için (bkz: #33022663)
  prag için (bkz: #33039420)

  not: görsel algıya hizmet amacıyla bazı resimler eklenmiştir.
838 entry daha
hesabın var mı? giriş yap