şükela:  tümü | bugün soru sor
5 entry daha
 • en başta dürüst ve tutarlı olalım; anne sütü bağışı kampanyası dinen sakıncalıdır. kıvırmayalım. mayoyla denize girmek gibi, rakı içmek gibi, evlilik dışı seks gibi. en başta faiz gibi. sakıncalı bir şey. bunun hala-dayı-teyze vs ile evlenme yasakları da var. var da var yani. din günahı yasakladığı gibi günaha açılan kapıları da yasaklar.
  süt kardeşler arası evlilik yasağını sorgulamak da değil mesele. inancın illa ki mantıklı olması şart değil. adamlara göre günah. benim için konu kapanıyor burada.

  soru başka. soru ciddi. soru artık basitçe on yüz bebeğin nasıl beslendiği değil. soru devletin ve hukuk sistemimizin referanslarıyla alakalı.

  çok uzun süredir devlet ve hukuk dinen yasak olanı illa ve mutlaka yasaklama huyundan vaz geçti. allah varsa, ahiret varsa, hesabınızı orada görün, bu dünya işlerini kutsal metinlere göre düzenleyemeyiz dendi. malum; insan tanrıyı önce gökte bir tahta sürdü sonra da öldürdü.

  soru şu; dinen yasak olanın hukuken de yasak olması talebi karşılanabilir mi? karşılanmalı mı?
  laik devlette o suç duyurusu dilekçesini kıvırıp o adamların götüne sokmak lazım. tamam kardeşim sen uy dininin yasak ve emirlerine ama bana karışma.
8 entry daha