şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
420 entry daha
  • küçük yatırımcı devasa bir kütleye sahip ama hantal bir yapı gibidir topluluk halinde.. harekete geçirmek için gazlarsın, gaza gelirler ve koyun gibi aynı yere yönelirler.. hantal oldukları için hemen harekete geçemezler ve apaçık işaretlere rağmen aksiyon alamazlar.. zaten borsanın çalışma şekli de bunun üzerine kuruludur..

    altın konusunda bu özellik üzerine oynandı oyun.. bas bas bağırdılar tüm medya araçlarında, altın çok getirecek, uzun vadede en iyi altın vs diye.. o dev hantal kütle altına yöneldi ve o dev hantal kütlenin momentumu en tepedeyken max kazançla çekildiler.. kim diye sorma, gizli özne işte.. para kazanma amaçlı değil tassarrufunu değerlendirmek isteyip altına yatırım yapan bir çok kişi zararda.. onların parasını çekmek için yapılan bir oyundu bu zaten, başarıya ulaştı..

    aynı durum şimdi emlak piyasasında geçerli.. onu da en tabana yani hantal olan yapıya yaymaya çalışıyorlar.. ev fiyatları uçmuş, para kazanma amacı gütmeyen ama tasarrufunu tutmak isteyen veya ufak çapta yatırım yapmak isteyenleri çekmeye çalışıyorlar, ve bunu kredilerle 10-20 senelerini ipotek altına alarak yapıyorlar. sonra o balon da sönecek.. ama balon sönmeden çantasını doldurup uçacak bazı tipler.. olan yine o hantal olan büyük çoğunluğa olacak..

    zengin böyle daha da zengin oluyor.. para bu yüzden para kazandırıyor.. ufak ufak az olandan alıp zenginliğine zenginlik katıyor bazıları..buna da kapitalist düzen deniyor..
602 entry daha