şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
  • elvis presley'in 23 mart 1956 tarihli debut albümü elvis presley'in 5. sırasında yer alan ballad. ilk dönem elvis presley country balladları gibi samimi, hüzünlü ve buğulu bir kayıttır; genç presley'in albümde sesini en etkili kullandığı kayıtlardan birisidir, öyle böyle değildir.

    kayıt pürüzlü bir kayıttır, zira elvis presley'in debut albümü elvis presley ve sonraki albümlerini çıkaracağı plak şirketi rca records'tan önceki döneme; sun records-sam phillips dönemine aittir. bu yaklaşık 3 yıl sürmüş ortaklığın elde kalmış, sonra anlaşmayla rca'in eline geçmiş meyvelerinden biridir. (presley hayranlarına çok şey ifade eder bu samimi, içten, iç burkan kayıtlar.)

    bir leon payne bestesidir ayrıca i love you because; esaslı bir country ballad örneğidir. 1949 senesine aittir ve döneminde klasikleşmiştir. (sam phillips, benzer tarihlerde kayda girdiği johnny cash ile de kaydetmiştir bu şarkıyı. 1960 tarihli sings hank williams albümünde erişilebilir kendisine, belirteyim.) şahane bir kayıttır, nostalji -bu lafı da hiç sevmem- seven mekan sahiplerinin el atmamış olduğu bir güzelliktir. girişindeki fiddleından tutun, o western esintisine, tatlı solosuna kadar, pek hoştur; dönem şarkısıdır.

    hele ki country denince akla ilk banjo ve çok eski çizgi filmlerde buggs bunny'nin söylediği -genelde yosemite sam'i oynatırdı yavrum ahah- hareketli parçaların akla geldiği diyarlarda, nimettir nimet. hey yavrum hey!