şükela:  tümü | bugün
29 entry daha
 • 1989 yapımı ingiliz filmi.

  hep karşılaşıp da ismi nedeni ile eften püften bir film sanırdım. izleyince öyle olmadığını anlamış bulunuyorum.
  bir kere tarihi ingiliz ve fransız kültür çarpışmasının altı bir güzel çiziliyor, fransızların yemek ve seks ile ihanet üzerine çeşitlendirilmiş sinema kültürleri ile dalga geçiliyor. fransız kültürüne özenen birtakım ingilizler ile aristokrasi tefe konulup oynatılıyor. filmin başrollerindeki helen mirren ve micheal gambon gerçekten çok başarılı... evet film gerçekten de rahatsız edici doğrusu. rahatsızlığı veren niteliklerden biri de filmin aşırı teatralliği.. kostümler de jean paul gaultier.. filmdeki şatafatlı fekat grotesk restoranın adı: "le hollandais" va garip ama gerçek boyle bir restoran varmış :

  http://www.lehollandais.nl/

  film için: http://www.imdb.com/title/tt0097108/

  filmin temasını- görünür olmak için hep görünebilr olmanın psikopatolojisi- ortaya koyan aşağıdaki sözler zannımca çok mühim:

  "ne gördün bilmek istiyorum..tanık olmazsa onun beni gerçekten sevdiğini nasıl bilebilirim? eğer onu gerçekten sevdiyesen bu gerekli bir soru olmaz.. anlat.. ne gördüğünü bilmek istiyorum.. benim gördüklerim sizin benim görmeme izin verdiğiniz kadardı.. biri izlemediyse bir şeyin gerçek olup olmadığını nasıl anlarız ki"..

  --spoiler--

  hellen mirren rol kişisi, sevgilisinin ölüsünün pişirilmesini isteyerek şaşırtmamıştır.. bu ingilizlerdeki insan pişirip yeme yamyamlığının kokenleri nedir bi bilemedim.. sanırım şekspir tragedyalarından özellikle titus andronicus ve hatta antik yunan'daki medea'dan bir anıştırma.. bu filmdeki kapanış sahnesi de melodramı trajediye, daha doğrusu trajikomediye çeviriveriyor zaten. bu kadar lüksün, tüketimin, alın pulun, nefaset yiyeceklerin ve içeceklerin içinde gerçek olan "aşk" mıdır diye düşünüyorsunuz ama meğer o bile yalanmış bu filmde heyhat.. yoksa bi insan aşırı ihtiraslı ve kindar olmasa ölü sevgilisini neden pişirtip gizli eşcinsel, katil, maço, anal ve oral donem takıntılı mazohist kocasına yedirmeye çalışsın ki di mi ama?

  --spoiler--

  http://www.imdb.com/title/tt0368658/
31 entry daha