şükela:  tümü | bugün
1838 entry daha
 • tam bir lider. ama lider olduğunu göze sokmaya çalışan değil, sessiz sedasız işini yapmaya gönüllü bir lider.

  dünkü maçta* tribündeydim. 70'li dakikaların 4-5 dakikasında sadece selçuk inan'ı izledim. top kendisindeyken, takım arkadaşındayken, rakipteyken, galatasaray hücumda ya da savunmadayken, top yakında/uzakta, hatta oyun dışındayken hal ve hareketlerini inceledim ve takımı adeta bir maestro gibi yönettiğini gördüm.

  ligdeki son maç, zaten şampiyonuz, maçın bitmesine 20 dakika var ve 2-0 öndeyiz ama bu adam o kadar büyük bir ciddiyetle oyunu takip ediyor ve arkadaşlarına direktifler veriyor ki, saygı duymamak mümkün değil.

  en çok dikkatimi çeken özelliği, en fazla 3 saniyede bir kafasını sağa ya da sola çevirerek çevresini/sahayı kontrol etmesi. böylece kendi takımının ve rakibin durumunu gözlemliyor. buna bağlı olarak kendi duracağı mükemmel noktayı hesaplıyor. ve inanın bana, 10 futbolcudan 8'i bunu yapmıyor bile... ortalama 15 saniyede bir de, takım arkadaşlarından birine direktif veriyor, durması gereken yeri ve yapması gerekeni söyleyerek. çoğunlukla savunma, özellikle semih kaya'yı yönlendiriyor, adamın genç olduğunun bilincinde olarak. bugün semih kaya bizim için türk stoper kategorisinde bir cevher olarak görünüyorsa bunda fatih terim kadar selçuk inan'ın da etkisi vardır.

  bir ara emmanuel eboue sakatlık geçirip saha kenarına alındı ve selçuk hemen organizasyonu sağladı; dany'yi sağ beke, semih'i dany'nin yerine yolladı, kendi de semih'in defanstaki pozisyonunu doldurdu stoper olarak, eboue oyuna dönene kadar.

  dikkat ettiyseniz en çok göze batan özellikleri olan top kontrolü, öldürücü pasları, mücadele gücü, frikikleri ve efendiliği hakkında konuşmadım bile, onları herkes bildiği için.

  takımın en yaşlısı ve kariyerlisi didier drogba, en kariyerli türk hamit altıntop, an itibariyle en büyük yıldız wesley sneijder, geleceğimiz olan semih kaya, gol makinemiz burak yılmaz filan yalan... yani bunlar da çok önemli futbolcular bizim için, ama bu takımı bir orkestra gibi yöneten adam selçuk inan'dır. top oynayabildiği sürece, ve hatta sonrasında da başımızdan eksik olmaz umarım...
6695 entry daha