şükela:  tümü | bugün soru sor
5 entry daha
 • kendi maddelerimden devam...

  10. kürt meselesi hususunda hükümet yapılması gereken bir çok şeyi yaptı. bu günlerde muhalefetin yapması gereken oranın onlar için bir oy deposu olmasını engellemektir. sürece olumlu katkısı olan herkes halk tarafından ödüllendirilecek ve prestij kazanacaktır.

  11. öncelikle chp'den muhalefet olmaz. bu ülkede dindarlar hep tercih edilmiştir ama chp lideri namaz kılsa bile bu mümkün değil. chp içinde muhalefet olmak isteyen kim varsa onlar yeni ve yıpranmamış bir yüz ile yeni bir parti oluşturmalıdır. bazıları mustafa sarıgül ismini anabilir. bu adamın müktesebatı dar. halkın karşısına bir belediye başkanı olarak değil bir parti başkanı sıfatıyla çıkarsa kılıçdaroğlu kadar bile partiyi ilerletemez. entelektüel derinlik sıfır. köy dernek başkanları gibi. kurulacak yeni parti'nin yüzünü bilmiyorum fakat arkasında mehmet bekaroğlu gibi bir akıl olmalı. bekaroğlu siyasi hayatı boyunca çok fazla kandırıldı. bu yüzden adamı bir daha incitmeyin.

  12. ak parti ideoloji ağırlıklı particilik yöntemini bitirdi. aslında bu onu köksüzleştirdi. biraz oy kaybı olsun gençlik kolları diye bir şey kalmayacak. özellikle gençlere ideolojik kimlik kazandıran ama ötekileştirmeyen bir misyon yüklemek zorundasınız. bu nitelikler has parti gençlik kadrolarında bulunuyordu.

  13. parti başkanı mutlaka dindar birisi olsun. namazlarını kılsın. sürekli vurgu yaptığı şeyler "ayasofya camii'ni açacağız" "taksime cami yapacağız" olmamalı. emek sömürüsüne vurgu yapmalı. bunu savunmanın islamın bir vazifesi olduğunu söylemeli.

  14. partinin tabanındaki gençler marjinal gikirlere sahip olmamalı. "türkçe ibadet etmek", "namazda kadınlarla bir safta bulunmak" gibi abuk subuk bu toplumla çatışan şeyler olmamalı. onlar gitsin dsipiçinde kendine yer bulsun.

  15. ak parti ile ilgili konuşurken "akp" demesin. çünkü bu dil soğuk savaş dilidir. rakibinin adı, liderinin gözlüğü, parti'nin amblemi üzerinden polemik yapan liderler dönemi geçti. başbakan hocası erbakan kendi hakkında o kadar ağır şeyler söylemesine rağmen tek ses çıkarmadı. erbakan hayattayken onun ortadoğudaki mirasını yedi. vefat ettikten sonra da "biz erbakan'ın yolundayız" dedi.

  16. uçuk vaadlerde bulunmayacak. ak parti cem uzan ve onun gibi uçuk vaadlerde bulunanları madara etti. kemal kılıçdaroğlu istanbul'a milletvekili olursa her kadına 600 lira maaş bağlayacağını söylediğinde başbakan bütçe görüşmelerinde "izmir senin belediyen! hadi oradaki kadınlara 600 lira maaş versene" demişti. kemal kılıçdaroğlu kızarmadı bile. bu adama niye oy vereyim ki?

  17. çok basit işlerden büyük seçim propagandaları çıkıyor. kılıçdaroğlu'nun genel başkan olduğu ilk seçimde kendi partisine oy atamaması ak parti için büyük bir rant kaynağı oldu. bunu sürekli kullandılar. böyle durumlarda rakibinin açığını kullanmak yerine "bir parti genel başkanının prosedürel bir hatadan dolayı seçme hakkından mahrum edilmesi düşünülemez" denilerek. onun oy kullanması sağlanabilirdi. halk centilmen vekilleri sever ve onların politikaya vizyon kazandıracağına inanarak oy verir.

  18. türkiye'deki tüm cemaat ve islami oluşumlarla arası iyi olmalı. hepsine gidip gelmeli ve bu sözde olmamalı. yerelde o insanlara bir nevi "sizin hizmetkarınız olarak geldik" mesajı verilmeli. eğer böyle yapılırsa bu insanlar samimiyetle çalışarak o politikacıyı başlarının üstünde tutarlar. onlar bu durumda güvendikleri politikacıya "ne yapabiliriz?" diyeceklerdir. sonra onlara halkla aralarında irtibat kurmalarını söyleseniz yeter. yanyana göründüğünüzde bile halk mesajı alacaktır. sonrasında ihanet ederseniz onlar bunun cevabını acı bir şekilde ödetir. başbakan şu anda gülen cemaati ile arasını bozdu ama onun haricindeki tüm cemaatlerle arası çok iyi. onlar için başbakan'a ulaşmak çok kolay. yine marjinal olmayan alevi oluşumların liderleri de başbakan'a kolayca ulaşabiliyorlar. o bu fırsatı iyi değerlendiriyor. zaten erdoğan'ın diğerlerinin oyuna ihtiyacı yok. eğer onlardan da oy almayı planlarsan omurgasızlaşırsın. örn: (bkz: alisiz alevilik)

  19. liderinden parti çaycısına kadar herkes mütevazı olmalı. bu liderin eski dönem politikacıları gibi murat 131 arabayla dolaşması demek değildir. halk kimin ne olduğunu ne kadar kazandığını biliyor. sadece abartılı bir gösteriş halkın canını sıkar. özellikle kendi liderine çocuğu gibi bakar. diğerlerinden bir eksiği olsun istemez. türk milletine göre o halkın temsilcisidir. kötü arabaya binemez, kötü kıyafet giyinemez, kimse ona saygısızlık edemez, ama o saygınlığı kendisi oluşturur.

  20. türkiye göç'ün getirdiği yaralardan muzdarip bir ülkedir. her yer kaçak yapılarla dolu. devlet bu yapıları yıkıyor ve yerine devletin resmi arazi mafyası toki yerleşiyor. halkı kandırarak daire satıyorlar. bu iş böyle olmaz. devlet kar güdemez. birinin evini yıkıyorsa adam kaçak bile yapmış olsa ona bir ev tahsis eder. nitekim toki kendi kazancıyla bunu sağlayacak güçtedir. başbakanlığa bağlı en güçlü kurumdur. devlet kaçak yapılanmayı durdurur ama bu güne kadar olan kaçak yapıların sahiplerini kendisi o görevini vaktinde ifa etmediği için mağdur sıfatıyla değerlendirir. yapı sahiplerine yaptığı yapı kadar kat veya bina verir. bunun ölçüsü de eğer aşırıya kaçılmış ve buralardan kira bedeli kazanıyorsa o kesilir. evsiz bırakılmaz. bunun için de ücret almaz.

  21. bu politikacı devletin halkın zaruri ihtiyaçlarını karşılamasının bir vazife olduğunu bilir. ulaşım, elektrik, su, ısınma, sağlık ve hatta iletişim bedelinin bir kısmını karşılar. bunun için zenginden çok vergi alır fakirden hiç vergi almaz. hatta zengin vergi kaçırdığı zaman onun mülkünü kamulaştırır.

  22. ak parti özelleştirme politikalarında yer yer abartılı davranıyor. bazı yerler peşkeş çekiliyor. bunu yapmayacak bir parti olmalı. özelleştirme yer yer gerekli olabilir ama öncelikli devlet politikasına çevirmek yanlıştır.
109 entry daha