şükela:  tümü | bugün
12 entry daha
 • birisi birleşik krallik'ta konuşulur, diğeri ise birleşik devletler'de. ikisi arasında ayırım yapabilmek için birkaç anahtar nokta var. bunları şöyle bir inceleyecek olursak:

  - kelimenin sonunda yer alan r harfleri amerikalıların ezici bir çoğunluğu tarafından atlanmadan telaffuz edilir. ancak ingilizler r harfini çoğunlukla atlamayı seçer. (bkz: rotasizm) örnek olarak flavor, father ve warrior kelimelerine bakalım.

  amerikan:fleyvır
  ingiliz: fleyva

  amerikan: fathır
  ingiliz: fatha

  amerikan: woriyır
  ingiliz: woriya

  - genelde kelimenin ortasında yer alan r harfleri de ingilizler tarafından telaffuz edilmez. ancak aynı harfler amerikan aksanında es geçilmeden söylenir. park ve barber kelimelerini ele alalım:

  amerikan: park
  ingiliz: pa'k

  amerikan: barbır
  ingiliz: ba'ba

  - amerikalılar "dance" ve "past" kelimelerindeki a harfini a ve e karisik (a" diye gösterelim) bir biçimde okurken, ingilizler bu kelimelerdeki a harfini direkt a olarak telaffuz eder.

  amerikan: da"ns
  ingiliz: dans

  amerikan: pa"st
  ingiliz: past

  - o harfi de ingiliz ve amerikan aksanını ayırt etmede dinleyiciye cok yardımcı olan bir harftir. "box" ve "john" kelimelerini ele alırsak eğer:

  amerikan: baks
  ingiliz: boks

  amerikan: can
  ingiliz: con

  - şimdi ilk madde ile bir üstteki maddedeyi "honor" kelimesinde birleştirelim:

  amerikan: anır
  ingiliz: ona

  - son olarak da t harfinin kelimenin ortalarında yer aldığı birkaç kelimeye bakalım. hatta yanında bir de iskoç aksanı verelim ki tam olsun. kelimelerimiz şöyle: later - utter - scottish

  amerikan: leydır
  ingiliz: leyta

  amerikan: adır
  ingiliz: ata

  amerikan: sıkadiş
  ingiliz: sıkotiş
  iskoc: sıko'iş

  - ve ilk maddeyle bir üstteki maddeyi birlikte uygulayacağımız better kelimesine bakalım:

  amerikan: bedır
  ingiliz: beta

  genel olarak yukarıda örnek verdiğim kelimelere ve benzer kelimelere dikkat ederek konuşulan ingilizcenin hangi aksana ait olduğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. iki aksan arasında daha bir çok farklılık bulmak mümkün, ancak en genel özellikleriyle aklıma gelenleri yukarıda belirtmeye çalıştım.

  not: bu da amerikalıların ingiliz aksanını kaybetmeleri, ya da başka bir deyişle ingilizlerin aksanlarını değiştirme kararı hakkında tarihi bir kaynak okumak isteyenlere gelsin.

  edit: amerikan klavyede yazmıştım, i'leri ı'ları düzelttim daha anlaşılır olsun diye.
188 entry daha
hesabın var mı? giriş yap