şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
  • türkiye'de akp'ye alternatif olabilecek, muhafazakar tabanın isteklerine yanıt verebilecek bir parti eksikliği var. saadet partisi bu yükümlülükten hep kaçtı, kaçmakla yetindi. milli görüş gömleğinin arkasında kaldı, kendini bir adım bile ileri götürmedi. söylemlerini geliştiremedi. bu durumda da mhp bu boşluğu doldurmaya çalıştı. ama mhp'nin itici gücü milliyetçilik olduğu için hep sırıttı. akp o potansiyelden faydalanmaya devam etti. mhp ile akp arasında gidip gelen bir seçmen dilimi var, şehit cenazeleri üzerinden yapılan politikalara bağlı bu dilimin seçimleri de değişti.

    ancak bu son olaylar bize gösterdi ki, kendisini dindar/müslüman olarak tanımlayan fakat mevcut iktidarın görüşlerini paylaşmayan hatta şiddetle muhalefet eden çok sayıda insan var. bu insanları şimdiye dek akp potansiyel olarak görüyordu. neticede islami hassasiyetleri olan insanlar ve diğer sistem partileri ile bir işleri olamazdı. kötünün iyisine oy vermelilerdi, nitekim öyle de oldu uzun bir süre.

    lakin artık iyice kesinleşmiştir ki bu insanlar akp'den umudu kesti. akp de bu insanlardan.

    türk siyasetindeki merkez sağın hepsini akp tek çatı altında toplamayı başardı. bugün bakarsak ne dp, ne anap, ne bbp.. akp diğer bütün sağ partileri adeta fagosite etti ve tekel durumuna geldi. ortada yüzde 2-3 lük kemik oya sahip saadet partisi ve uyutulmuş milliyetçi tabana hitap eden bir mhp kaldı.

    işte durum bu kadar umutsuzdur, yarına umutsuz uyanmak için onlarca sebepten biri de budur.
22 entry daha