şükela:  tümü | bugün
 • 1975 yılının son 3 ayında blood on the tracks çıktıktan sonra ve desire'ın son rotuslari yapilirken bob dylan liderliğinde içinde joan baez ve roger mcguinn gibi ünlü isimlerin de bulunduğu büyük bir kumpanyanın çıktığı efsanelere konu olan turne.

  turnenin en önemli özelliği tamamen spontane ve plansız oluşudur. her sabah bir sonraki günün konseri organize edilir, akşama sahneye çıkılır, gece bir sonraki şehre gidilir ve sabah tekrar ondan sonraki günün konseri ayarlanır.

  böyle bir çingene kampı gibi şehirden şehre gezen müzisyenlerin yaptığı müzik inanılmaz enerjiktir. her akşam ayrı bir şevk ve heyecanla sahneye çıkan grup, spontane olarak seyircilerden biri istedi diye alakasız akıllarında olmayan bir şarkıyı çalmaya uğraşırlar, sürekli doğaçlama yapar, müzikleri ve sözleri değiştirir, her şarkıyı apayrı bir hava ile çalar.

  revü'nün diğer bir önemli özelliği de konserlerin alışılagelmiş rock konserlerinden çok bir tiyatro gösterisine benzemesidir. sahneye çingene kıyafetleri içinde ve makyajlı çıkarlar. özellikle bob dylan mimiklerini uzaktaki seyircilerin de görebilmesi için bembeyaz makyaj yapar ve gözlerinin etrafını siyaha boyar. zaten bob dylan bundan sonra hiç bir zaman seyirci ile bu kadar yoğun bir iletişime girmeyi denememiştir bile.

  revünün bu inanılmaz enerjisi 3 ay boyunca dayanır ve aralıkta dağılırılar. herkes kendi işine geri döner.

  benzeri bir turnenin tekrar tutacagi umuduyla, 1976 baharında revüyü tekrar bir araya getirilir ve california'dan başlayan bir turne düzünlerler. ancak ne var ki revü spontanelikten ve amatör ruhdan gelen o enerjisini bir daha toplayamaz ve 1976 konserleri 1975 kışındakilere göre bayaa bir daha sönük geçerler. iki ay boyunca bu sefer amerikanın güneyinde dolaşan revü üyeleri böyle zorlama bir şekilde bir yere varamayacaklarını anlarlar ve mayısta dağılırlar.

  böylece popüler müzik tarihinde bir yaldızlı sayfa daha bir daha açılmamak üzere kapanmış olur, geriye bize bootleg ve resmi cd'ler kalır.
3 entry daha
hesabın var mı? giriş yap